Najsłynniejsze hotele filmowe

Tworzą wyjątkowy klimat, budzą emocje, niejednokrotnie zapisują się w pamięci widzów na równi z głównymi bohaterami. Hotele – bo o nich mowa – są miejscem, w których toczy się akcja wielu znanych, cenionych i lubianych filmów. Które z nich znalazły swoje stałe miejsce w historii kinematografii?

Luksusowe, zachwycające architektonicznymi detalami hotele z bogatą ofertą wypoczynkową albo ciekawą historią znaleźć można na całym świecie. Dla przykładu – w Hiszpanii jedną z największych prywatnych kolekcji dzieł sztuki, obejmującą prace takich artystów, jak Guinovart, Warhol czy Tàpies, pochwalić się może pięciogwiazdkowy hotel Villa Real w Madrycie. Ponad 100 lat historii posiada hotel Art Nouveau Palace w Pradze. Wyjątkowy jest hotel Divani Palace Acropolis w Atenach – w trakcie jego budowy odkryto starożytne ruiny muru Temistoklesa i stylowo wkomponowano je w konstrukcję hotelu. Poczytaj też o tym jakie filmy oglądać w trakcie podróży do hotelu.

Są także hotele, które zapisały się w… historii światowej kinematografii. Akcja wielu znanych i cenionych filmów toczy się w hotelach – oto kilka najsłynniejszych przykładów.

Hotel Coronado, San Diego, USA

Hotel Coronado, znany również jako Hotel Del lub The Del, znajduje się w San Diego w Kalifornii. To jeden z najbardziej znanych przykładów amerykańskiej architektury drewnianej – jest w całości wykonany z drewna i w 1977 r. został uznany za zabytek. Hotel Coronado otwarto w 1888 r. – był wówczas największym hotelem na świecie. Gościli tam prezydenci USA, głowy innych państw, członkowie rodzin królewskich oraz gwiazdy show biznesu.

Wyjątkową architekturę hotelu oraz urok okolicznych plaż wykorzystał w 1958 r. Billy Wilder, reżyser filmu Pół żartem, pół serio z Marylin Monroe w roli głównej. To właśnie na plaży przed hotelem powstało słynne zdjęcie aktorki z rozwianymi włosami, w białym krótkim szlafroczku. Zostało ono zrobione 6 września 1958 r. – wtedy to 175-osoba ekipa rozpoczęła prace nad filmem.

Hotel New Otani Tokyo the Main, Tokio, Japonia

Fani Jamesa Bonda cały czas spierają się, czy najlepszym odtwórcą kultowej roli brytyjskiego szpiega był Sean Connery czy Roger Moore. Wiadomo natomiast, że akcja właściwie wszystkich filmów o przygodach Bonda toczyła się w egzotycznych zakątkach świata, na pięknych wyspach, w tropikalnych rajach i… luksusowych hotelach. Jednym z nich był hotel New Otani Tokyo the Main w Tokio, w którym toczy się akcja filmu Żyje się tylko dwa razy. Pod przykrywką firmy handlującej paliwami działała tam organizacja przestępcza Spectre kierowana przez Ernsta Blofelda.

W latach 70. XX wieku hotel był sławny również z powodu wyjątkowej obrotowej restauracji na ostatnim piętrze. Gościli w nim m.in. prezydent USA Bill Clinton, premier Wielkiej Brytanii Tony Blair oraz król Norwegii Harald V.

Hotel Plaza, Nowy Jork, USA

To bez wątpienia jeden z najsłynniejszych filmowych hoteli na świecie. Toczy się tam akcja m.in. uwielbianej w naszym kraju komedii Kevin sam w Nowym Jorku. Hotel położony jest w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc Nowego Jorku – na rogu Central Parku i Piątej Alei, stanowi symbol przynależności do amerykańskich elit. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce w 1907 r. Wielokrotnie zmieniał właścicieli, był miejscem nieformalnych spotkań i narad polityków z całego świata, gościli w nim m.in. Marlene Dietrich, Liza Minnelli oraz zespół The Beatles.

Hotel Plaza ogromną reklamę zyskał dzięki umiejscowieniu w jego wnętrzach filmu o nowojorskich perypetiach niepokornego Kevina McCallistera. Hotel był również miejscem akcji w takich filmach, jak Zabawna dziewczynaKrokodyl DundeeZapach kobietyBezsenność w Seattle oraz Pamiętnik księżniczki.

Fontainebleau Miami Beach, Miami, USA

Luksusowy hotel zaprojektowany przez Morrisa Lapidusa, otwarty w 1954 r. Uznany został za najbardziej znany pod względem architektury budynek Florydy. W hotelu tym spędzał czas kubański gangster Tony Montana, w postać którego w filmie Człowiek z blizną wcielił się w 1983 r. niezrównany Al Pacino. Oprócz tego, w hotelu Fontainebleau Miami Beach kręcono sceny do filmów Bodyguard z Whitney Houston i Kevinem Costnerem, a także Goldfinger, czyli jednej z części przygód Jamesa Bonda z Seanem Connerym w roli głównej (to właśnie w jednym z apartamentów w tym hotelu Bond znajduje ciało dziewczyny pokryte złotą farbą).

Co ciekawe, w latach 70. w jednym hotelowych pokoi działalność prowadził Black Tuna Gang, czyli organizacja przestępcza zajmująca się handlem narkotykami na Florydzie.

Hotel Stanley, Kolorado, USA

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy w popkulturze mocniej zapisała się książka Stephena Kinga Lśnienie czy nakręcony na jej podstawie film, w którym brawurowo w główną rolę wcielił się Jack Nicholson. Niepodważalne jest jednak to, że King napisał swoją kultową powieść zainspirowany pobytem w prawdziwym hotelu – hotelu Stanley, pięknym budynku położonym u stóp Gór Skalistych, jednym z najstarszych tego typu obiektów w Ameryce, w którym dzieje się mnóstwo niewyjaśnionych zjawisk. Pracownicy i goście mówią o zjawach, przesuwających się meblach, mrugających światłach, odgłosach kroków i słyszalnym śmiechu bawiących się dzieci. Pisarz spędził w hotelu Stanley w pokoju 217 jedną noc w 1974 r.

Jednak co najciekawsze, filmu Lśnienie nie kręcono w oryginalnym hotelu Stanley, a w hotelu Timberline Lodge w stanie Oregon – bardzo popularnym wśród narciarzy. Niestety nie ma w nim absolutnie nic strasznego….