Filmy podczas podróży – jak oglądać?

Oglądanie filmu to jeden z lepszych sposobów na zagospodarowanie czasu podczas dłuższej podróży – w samolocie, na lotnisku, czy w ramach odpoczynku po całodziennym zwiedzaniu w hotelowym pokoju. Z jakich możliwości najlepiej skorzystać? O co zadbać przed podróżą?

Serwisy streamingowe w podróży

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii coraz bardziej popularny staje się streaming. Platformy takie jak Netflix, HBO Go, Player, Polsat Box GO, Canal+ Online czy TVP VOD oferują bogaty wybór filmów i seriali. Wystarczy połączenie z Internetem i telefon. Można również pobrać treści na swoje urządzenie i korzystać z tych usług również nie posiadając zasięgu w miejscach pozbawionych sieci WiFi.

Pobranie filmu w dobrej jakości wymaga jednak dużej ilości miejsca na urządzeniu. Przydatny może okazać się zatem dysk flash lub przenośny dysk twardy. ExpressVPN opublikował ostatnio ciekawą listę urządzeń elektronicznych, o których warto pomyśleć podczas pakowania walizki. Szczególnie podczas dłuższych podróży warto zaopatrzyć się w też w powerbank, gdyż w środkach transportu nie zawsze jest możliwość skorzystania z klasycznej ładowarki. Niezbędne okażą się również słuchawki.

Smartfon, laptop, a może tablet?

Z jakiego urządzenia skorzystać? Z pewnością w podróży najwygodniejszy jest smartfon, ponieważ zajmuje najmniejszą przestrzeń, a i tak zawsze mamy go przy sobie. Tablet umożliwia pobranie większej ilości treści, gdyż zazwyczaj posiada większą pojemność. Filmy ogląda się oczywiście lepiej z uwagi na przekątną ekranu. Laptopy mogą okazać się bardziej problematyczne. Nie zawsze dostępne są stoliczki, na przykład podczas startu i lądowania samolotem taki sprzęt trzymać trzeba na kolanach.

Współczesne laptopy najczęściej pozbawione są napędu optycznego. Istnieje jednak możliwość dokupienia napędu zewnętrznego, który czyta płyty DVD i CD i może być podłączony za pośrednictwem przewodu USB. Urządzenie nie jest drogie, kosztuje około 100 złotych i rozwiązuje problemy braku pamięci na dysku czy dostępu do Internetu. Na rynku dostępne są także przenośne odtwarzacze DVD ze zintegrowanym ekranem. Przypominają laptopa, ale mają tylko jedną funkcję – odczytu płyt.

System rozrywki pokładowej przewoźników

Podczas podróży długodystansowych większość przewoźników oferuje system rozrywki pokładowej. We wszystkich rankingach niezmiennie wygrywają linie Emirates, które już w 1992 roku zdecydowały się na zainstalowanie ekranów dla wszystkich pasażerów, niezależnie od klasy podróży i długości lotu. Obecnie Emirates oferują podróżnym duże ekrany 4K Ultra-HD z szybszą i ulepszoną łącznością Wi-Fi, a do swojej biblioteki multimedialnej w systemie ice Digital Widescreen co miesiąc dodają ponad 100 filmów i 200 odcinków programów telewizyjnych.

Z uwagi na dość duży koszt utrzymania systemów rozrywki pokładowej oraz częstotliwość przedawniania się urządzeń, coraz więcej linii lotniczych decyduje się na likwidację monitorów, na których wyświetlane są filmy i trasa lotu. Ponieważ właściwie każdy pasażer posiada przy sobie urządzenie umożliwiające wyświetlanie rozrywki pokładowej, przewoźnicy tacy jak Norwegian czy American Airlines zdecydowali się udostępniać bazę filmów i muzyki do strumieniowego przesyłania na urządzenia, którymi dysponują podróżni.