Demiurg

Podoba mi się konsekwencja i żelazna dyscyplina Adama Nowaka, który Demiurgiem udowadnia, że warto być przy swoich marzeniach i udowadnia również to, że z tymi marzeniami jest tak, że nie trzeba ciągle o nich myśleć, lecz przede wszystkim robić swoje. Innymi słowy trzeba się skupić na fundamentach. Wielu reżyserów tkwi w krótkometrażowym kinie zdecydowanie za długo (chyba, że taki mają pomysł na kino, wtedy jest to zrozumiałe). Utalentowani mają coś do powiedzenia, ale realia są jasne, a najważniejsze są pieniądze. Nie wiem  czy Adam Nowak porzuca krótki metraż, ale wiem, że Demiurg to ostatni film przed pełnometrażowym debiutem (ale o tym zaraz).

Ze wspomnianą żelazną dyscypliną reżyser buduje swoje fantastyczne światy, a w Demiurgu chodzi (w dużym skrócie) o to samo, co w pozostałych krótkich metrażach (Jestem tu, Angel.A, (Nie)Sprawna). Temat jest tylko w założeniu pojemny, bo istota rzeczy kończy się i zaczyna na ludziach i ich miejscu w zderzeniu z technologicznym postępem. Tak też jest w Demiurgu, którego koncept wychodzi z jednej rozmowy pomiędzy twórcą sztucznej inteligencji, a pracownikiem korporacji produkującej androidy. Panowie (Tomasz Sobczak i Sebastian Cybulski, świetna robota) ścierają się na kilku polach, a sednem całego dialogu jest sztuczna inteligencja, moralność, wolność wyboru w czasie gdy za oknem podpalany jest świat i słychać głos nadchodzącej rewolucji.

Dla mnie Demiurg to nie tylko skrojony na medal dialog (scenariusz autorstwa Marka Nowaka), ale przede wszystkim dopracowana forma. I to głównie się w Demiurgu czuje, bo od strony technicznej nie można się do niczego przyczepić. Napiszę więcej. Demiurg to przemyślane ujęcia, świetna próbka możliwości CGI i skromność, a jednak z potencjałem na coś większego. I te wszystkie starania Adama zostały przecież nagrodzone, marzenie jest już na wyciągnięcie ręki. Następnym filmem będzie już pełen metraż – Intersection przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej!

 

Patryk Karwowski

Czas trwania: 26 min
Gatunek: sci-fi
Reżyseria: Adam Nowak
Scenariusz: Marek Nowak
Obsada: Sebastian Cybulski, Tomasz Sobczak, Magdalena Pierzynowska
Zdjęcia: Michał Szymczak
Muzyka: Alan Bucki