Judgment Night

Judgment Night to film, który widziałem raz i to bardzo dawno temu. Widziałem go w telewizji gdy jeszcze zdarzało mi się ją oglądać. Sam film przesadnie mnie nie zachwycił. Nigdy do niego nie wróciłem i mam bardzo zamglone wspomnienie fabuły. Jednakże tytuł ten zapisał się trwale w mojej pamięci dzięki nietypowej ścieżce dźwiękowej. Co jest w niej takiego odmiennego? Przyjacielska konfrontacja raczej nieprzepadających za sobą kultur. „Gitary białego rocka” jak i „czarne scratche” mieszają się z rapowymi rymami i wokalami z pogranicza rocka, punka i metalu. Oczywiście tego typu „anomalie” nie są czymś zupełnie nowym.

 
Wcześniej już Run D.M.C. nagrało na swojej płycie cover Walk this way z udziałem samego Stevena Tylera i Joe Perry’ego z Aerosmith. Powstała także wersja utworu Public Enemy Bring the Noise z udziałem Anthrax, którą oba zespoły umieściły na własnych wydawnictwach. Aczkolwiek w przypadku tego albumu mamy do czynienia z aż jedenastoma utworami, które są efektem synergicznej kooperacji ikon takich jak np. ONYX & Biohazard, ICE-T & Slayer czy Cypress Hill & Pearl Jam.

Kompozycje są bardzo zróżnicowane chociażby ze względu na specyfikę zespołów. Jest energiczna agresja, jest też chillout. Każda z grup dość wyraźnie zakreśliła charakterystyczne dla siebie akcenty i jeżeli ktoś zna choć minimalnie twórczość np. Sonic Youth czy Cypress Hilla to nie powinien mieć problemu z rozpoznaniem ich podczas słuchania bez posiłkowania się okładką. Album wypełniony jest bardzo udanymi kompozycjami i całości słucha się bardzo przyjemnie… oczywiście przy założeniu, że słuchacz jakoś odnajduje się przynajmniej w jednej ze wspomnianych stylistyk.

Viper

1. Just Another Victim Helmet & House of Pain
2. Fallin Teenage Fanclub & De La Soul
3. Me, Myself & My Microphone Living Colour & Run DMC
4. Judgment Night Biohazard & Onyx
5. Disorder (składanka z trzech utworów zespołu Exploited: War, UK ’82, and Disorder) Slayer & Ice-T
6. Another Body Murdered Faith No More & Boo-Yaa T.R.I.B.E.
7. I Love You Mary Jane Sonic Youth & Cypress Hill
8. Freak Momma Mudhoney & Sir Mix-A-Lot
9. Missing Link Dinosaur Jr. & Del tha Funkee Homosapien
10. Come & Die Therapy? & Fatal
11. Real Thing Pearl Jam & Cypress Hill