Wyczekująca kobieta

COLUMBO – s01e05 – Lady in Waiting – Wyczekująca kobieta

Beth Chadwick była zawsze odsuwana na bok i nikt nie traktował jej poważnie. Po śmierci ojca kontrolę nad dobrze prosperującą agencją reklamową i olbrzymim majątkiem przejął jej brat, Bryce. Matka, starsza już kobieta, nie wtrącała się do interesów. Cóż, coś w tym musiało być, że Beth została odstawiona na boczny tor. Niby dorosła, ale najwyraźniej z lekko rozchwianą osobowością, o czym przekonamy się w trakcie odcinka. Wiedzieli o tym brat i matka, stąd też wynikało zapewne trzymanie jej na dystans i podejrzliwe spoglądanie na kolejnych partnerów, w tym na tego, którego Beth podobno traktowała już bardzo poważnie. Ale Beth miała już tego dość. Dość kontroli i brata, który nie patrzył przychylnie na jej związek z Peterem, prawnikiem, który notabene był zatrudniony w rodzinnej firmie.

Przeważnie jest tak w Columbo, że mordercy wykonują swoją misternie zaplanowaną zbrodnie, a porucznik znajduje później luki. Innymi słowy zawsze coś się nie zgadza. Chodzi o szczegóły, jak zwykł mawiać Columbo. W Wyczekującej kobiecie Columbo jak rzadko kiedy miał ułatwione zadanie, bo już sam plan był wykonany chaotycznie, a Beth musiała w trakcie zbrodni improwizować. Owszem opracowała wszystko co do najmniejszego szczegółu. Brat miał wejść przez jej sypialnie do rezydencji, bo wcześniej kobieta podebrała mu klucz do frontowych drzwi. Zamysł był taki, że brat wchodzi od tyłu, a Beth strzela do niego strzela myśląc, że to włamywacz. Ot, przykry wypadek. Brat jednak użył zapasowego klucza, wszedł normalnie jak gdyby nigdy nic i zaskoczył siostrę. A ta zamiast wyczekiwać lepszej okazji nie zamierzała odstępować od pierwotnej koncepcji. Ba! Mogła odpuścić, bo sprawa rypła się podwójnie! W ten sam wieczór wizytę postanowił złożyć jej kochanek, Peter. Potknięć i niepasujących do siebie szczegółów było aż nadto, by zapędzić Beth w ślepy zaułek, jednak zadanie utrudnił nieco sąd, który rzeczywiście dał wiarę biednej i zrozpaczonej kobiecie i temu, że był to nieszczęśliwy wypadek. Myślicie, że Columbo przejął się wyrokiem i odpuścił?

Oczywiście nikt nie ma wątpliwości, że Beth powinna być złapana przez Columbo, jej wina udowodniona, a ona sama ostatecznie skazana. Jest to jednak ten odcinek, w którym możemy współczuć w jakimś stopniu mordercy. Tłamszona przez matkę, zapewne wcześniej przez ojca, później przez brata. Żyła w wieży z kości słoniowej i za nic nie mogła się przebić przez samcze stadko w zarządzie firmy. Nikt tu nie pochwala zbrodni, ale zapędzona pod ścianę kobieta nie widziała już innego rozwiązania. Piękna jest również scena pierwszego kontaktu z porucznikiem i moment, gdy po kilku znamiennych słowach ten wychodzi z miejsca zbrodni. Spojrzenie Beth mówi jedno – z tym niepozornym człowieczkiem w wygniecionym płaszczu będą kłopoty.

Wyczekująca kobieta to odcinek, który ma dwójkę gwiazd. Tą niekwestionowaną, jest rzecz jasna postać Beth, czyli złoczyńcy. Wcieliła się w nią Susan Clark. Fani kina gatunku z pewnością znają jej z występu w Blefie Coogana. Największą niespodzianką (dla współczesnego widza) może być jednak angaż Leslie Nielsena (aktor pojawi się jeszcze w serialu w sezonie piątym). Radzę jednak zapomnieć o jego wizerunku, który tak skutecznie wypromowali bracia Zucker w serii filmów Naga broń i innych z nurtu filmowych parodii. Tutaj Nielsen gra prawnika, który jest w kropce i odgrywa tę rolę doskonale. Jest zakochany, ale jest też rozsądny. Jest poważny i w rezultacie pomaga porucznikowi w złapaniu Beth. Ucina sobie też kilka sympatycznych pogawędek z Columbo, a w jednej z nich porucznik przyznaje się, że podejrzewa kobietę. A wiecie sami, że Columbo rzadko przed finałem zdradza komukolwiek tę myśl.

Zmarły w 2021 roku Norman Lloyd, wyreżyserował tylko ten jeden odcinek z serii przygód porucznika Columbo. .Lloyd wprawdzie nie zapisał się znacząco w historii kinematografii jako reżyser, ale ma dość bogaty dorobek jako aktor. Lloyd dożył 107 lat, zaczynał w 1939 roku, a jego ostatnią rolą był występ w komedii Wykolejona w 2015 roku! A wracając do Lady in waiting to trzeba jeszcze napisać, że odcinek fantastycznie zaczyna się od najazdu na nocną panoramę miasta przy akompaniamencie hipnotyzującej muzyki autorstwa Billy’ego Goldenberga. I to ten odcinek, w którym morderczyni celuje do porucznika z broni. Nieczęsty to widok.

Patryk Karwowski

Czas trwania: 75 min
Gatunek: kryminał
Reżyseria: Norman Lloyd
Scenariusz: Steven Bochco, Barney Slater, Richard Levinson, William Link
Obsada: Peter Falk, Susan Clark, Jessie Royce Landis, Leslie Nielsen
Zdjęcia: Russell Metty
Muzyka: Billy Goldenberg

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? LUBISZ TĘ STRONĘ?