Wrobiona w morderstwo

COLUMBO – s01e04 – Suitable for Framing – Wrobiona w morderstwo

Nieźle to sobie wykoncypował złoczyńca. Dale Kingston to popularny krytyk i popularyzator sztuki, wykładowca, trochę playboy. Chciał od życia więcej niż miał, a miał całkiem sporo – limuzyny, kontakty, sławę i pieniądze. Ale oni zawsze chcą więcej i zawsze przegrywają w starciu z porucznikiem Columbo. Tak więc Dale morduje z zimną krwią swojego starszego wuja, który jest właścicielem pokaźnej kolekcji obrazów. To fortuna, ale Dale nie jest bezpośrednim spadkobiercą. I o to jednak zadbał nasz krytyk. W zbrodni pomaga mu jego była studentka, a Dale tak to sobie wszystko obmyślił, że partnerka pójdzie niedługo w odstawkę, a główną podejrzaną ma zostać ciotka. Nieco zawiłe, ale myk polega na tym, że ciotka nie mogłaby dziedziczyć spadku jako oskarżona w zbrodni. Sprytne, ale porucznik Columbo będzie mieć inne zdanie na ten temat

Fantastyczny odcinek. Zacznijmy od antagonisty. Zagrał go Ross Martin urodzony w 1920 roku w ówczesnym polskim Gródku (obecnie Horodok na terenie Ukrainy), zmarł w 1981 roku. Aktora możecie kojarzyć z wielu telewizyjnych epizodów, ale w Hollywood zyskał największą popularność przez swój udział w serialu The Wild Wild West (razem 104 odcinki). Występ w telewizyjnym westernie przyniósł mu nagrodę Emmy. W czwartym odcinku pierwszej serii serialu Columbo pierwszorzędnie zagrał bezczelnego, pewnego siebie bawidamka, który z jednej strony morduje z zimną krwią (to prawdopodobnie jedno szybszych morderstw w serialu), a z drugiej strony bryluje na wernisażach. Gdy pojawia się na wystawie (by zapewnić sobie rzecz jasna alibi) wszyscy już są przy nim. Każdy chłonie jego marne zdanie na temat sztuki, a jego kiepskie dowcipy przynoszą falę sztucznego śmiechu. Wyrachowany i oślizgły typ, idealny do swojej serialowej roli jako przeciwnik Columbo. Dlaczego? Wiecie przecież w jaki sposób porucznik zarzuca przynętę. Praktycznie za dużo nie musi robić, oni sami wpadają w pułapkę. Tak samo w pułapkę wpada Dale Kingston, a finał odcinka to znamienity fortel porucznika. Muszę jednak przyznać, że Kingston alibi miał doskonałe. Przygotował wszystko tak, że gdyby nie był w międzyczasie tak chaotyczny, to kto wie, kto wie. Cóż z tego, gdy porucznik rozbija ten misterny plan w pył już przy pierwszym spotkaniu z Kingstonem i zbija go z tropu twierdząc, że przestępców musiało być dwóch. Mina mordercy jest bezcenna.

Z ciekawostek wypada napisać, że panowie Peter Falk i Ross Martin spotkali się wcześniej na planie komedii Wielki wyścig w 1965 roku. Odcinek ma jeszcze kilka niespodzianek. Wyreżyserował go Hy Averback, jeden z tych solidnych telewizyjnych twórców. W latach 70. miał już na koncie (między innymi) ponad 100 odcinków popularnego sitcomu The Real McCoys. Hy Averback  nakręci jeszcze jeden odcinek Columbo w sezonie drugim. W epizodach Wrobionej w morderstwo wystąpili zdobywcy Oscara, Kim Hunter (statuetka za rolę Stelli w Tramwaju zwanym pożądaniem) i Don Amech (który de facto Oscara dostanie, ale 15 lat później za udział w filmie Kokon Rona Howarda).

Patryk Karwowski

Czas trwania: 76 min
Gatunek: kryminał
Reżyseria: Hy Averback
Scenariusz: Jackson Gillis
Obsada: Peter Falk, Ross Martin, Don Ameche, Kim Hunter
Zdjęcia: Russell Metty
Muzyka: Billy Goldenberg

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? LUBISZ TĘ STRONĘ?