Odpowiednik – odcinek 1

W czasie zimnej wojny w ośrodku badawczym na terenie Berlina dochodzi do incydentu. Nasz świat rozdziela się na pewnym poziomie. Do pewnego miejsca w historii byliśmy jedną osobą, a po określonej dacie zaczęliśmy żyć na dwóch różnych płaszczyznach, w dwóch różnych światach. Fascynujące. Twórcy oparli swój scenariusz o założenie, że jeden moment wystarczy, by zdefiniować całą przyszłość. Albo będziesz pionkiem, albo wieżą (co najmniej!) na szachownicy naszego świata.

Przejść „pomiędzy” można w tymże ośrodku, który od czasu zimnej wojny stał się portalem, miejscem, w którym pilnie strzeże się największego sekretu ludzkości. O czym jest Odpowiednik? O tym, że jedna chwila, wydarzenie, spojrzenie, może wpłynąć na los człowieka. Ja spóźnię się na tramwaj, nie poznam żony, ale na przykład poświęcę się pracy i zajdę wysoko w szczeblach kariery zawodowej. Jednak serial potrafi dotrzeć głębiej i nie jest tylko sensacyjną opowiastką fantasy o alternatywnej rzeczywistości.

W podwójnej roli wystąpił J.K. Simmons (jako Howard Silk). „Tutaj” jest tkwiącym od 30 lat na tym samym stanowisku pracownikiem. Obwarowany zaleceniami, protokołami i procedurami wykonuje ciągle tą samą pracę. To niezwykle tajemnicza, co najmniej dziwna robota, która jednak nie może wyjść poza mury budynku. Howard marzy o awansie, ale jak usłyszy „skoro nie awansował przez 30 lat, widocznie nie zasłużył”. Nie wie za bardzo co robi, jakie znaczenie ma jego zadanie i w jaki sposób przyczynia się do zachowania porządku na świecie. Akcja zawiązuje się, gdy z tamtej strony przechodzi Howard numer 2 (również Simmons). Jest taki sam, ale inny. Wysoko postawiony urzędnik, szpieg pierwszej maści, rozgrywający na tym stole. Na stole, na którym ktoś próbuje zaburzyć ład i spokój.

Jest tajemniczo, z całym workiem pytań i zaledwie kilkoma odpowiedziami. Czy świat ściera się na poziomie wojny szpiegów? Czy zimna wojna skończyła się tylko w teorii, a w praktyce istnieje ponad naszym wymiarem? Jakie mogą zaistnieć anomalie i jaki wpływ będą miały na obopólne losy? Ale oprócz diabelnie wciągającej fabuły rozpisanej na wartki scenariusz, dostajemy świetną akcję i taką samą realizację! Simmons gra zimnego agenta, ale i zagubionego człowieka! Każdy po drugiej stronie lustra może być inny. Biedniejszy, bogatszy, słabszy, silniejszy, lub może już nie żyć…

Dajcie szanse Odpowiednikowi. Ja oglądam dalej.

Reżyseria: Morten Tyldum
Scenariusz: Justin Marks
Obsada: J.K. Simmons, Olivia Williams, Ulrich Thomsen, Mido Hamada
Zdjęcia: Martin Ruhe