Magiczna zima Muminków

Mało jest tu informacji dla najmłodszych, ale w tym przypadku to konieczność, bo Muminki to kawał mojego dzieciństwa. Lubiłem (nadal lubię) zarówno książki Tove Jansson, jak i wszystkie muminkopochodne rzeczy. Z lat dziecięcych pamiętam oczywiście bajki ze studia Semafor, ale i Muminki japońskie. W ogóle mam sporo wspomnień z Muminkami i co do Muminków wielkie plany. Wciąż przecież mam marzenie rodzinnego wyjazdu do Naantali w Finlandii, gdzie jest park rozrywki ze świata Muminków. Tak, wiem, że największą frajdę miałbym pewnie sam (trochę jak Griswold na finiszu w parku Walley World), ale co tam! Zaryzykuję. Pamiętam też, jak kilka lat temu miałem międzylądowanie w Helsinkach i wstąpiłem do jednego ze sklepów na lotnisku po jakiś prezent z dalekiej podróży (ech, ci rodzicie i prezenty ze stacji benzynowej kupowane na szybkości). Trafiłem na lotnisku na mekkę dla każdego fana rzeczonego tematu i było to doznanie metafizyczne, jako stoisko handlowe stojące w całkowitym odwrocie od współczesnych tandety. Sporej wielkości metraż, po brzegi wypełniony bohaterami z bajki i do tego miejsce tak… dziwne, jak sama bajka powinna być nazwana (zawsze i tylko w znaczeniu melioratywnym). Półki, szuflady, regały, w końcu i przede wszystkim zabawki… całe w muminkowej bieli. To tyle o moich doświadczeniach i miłości do tematu, a teraz rzecz, na którą czekam, czekamy, czekać powinniście. Już 22 grudnia odbędzie się premiera Magicznej Zimy Muminków i ja na ten film z moimi dziećmi pójdę.


Magiczna Zima Muminków jest filmem wykorzystującym oryginalną animację z przełomu lat 70. i 80. Projekt od samego początku był niezwykle silnie związany z Polską – mówi Grzegorz Wacławek, producent ze studia Animoon. Wszystkie materiały wyjściowe powstały w Polsce. Oryginalna animacja pochodzi z serialu Opowiadania z Doliny Muminków zrealizowanego przez utalentowany zespół studia filmowego Se-ma-for, który to serial bardzo dobrze pamiętamy z dzieciństwa. Ostatecznie, kanwę nowej opowieści utworzyły materiały pochodzące z 43 odcinków serialu. Rekonstrukcję filmu wykonała firma FixaFilm, a za efekty jest odpowiedzialne warszawskie studio animacji Letko.

Muzykę do filmu skomponował Łukasz Targosz, a Magiczna Zima Muminków jest pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym w jego karierze. Dźwięk powstał w krakowskim studio Sound Mind prowadzonym przez Michała Fojcika. W obsadzie filmu usłyszymy gwiazdy polskiego kina. Grający Muminka Maciej Musiał zadebiutował w dubbingu osiem lat temu, jednak to w filmie Magiczna Zima Muminków po raz pierwszy wcielił się w postać pierwszoplanową. W drugoplanowej, lecz bardzo wyrazistej roli Paszczaka usłyszymy Macieja Stuhra. Narratorem zimowej opowieści Muminków jest natomiast Piotr Fronczewski – aktor o wyjątkowym dorobku zarówno w rolach kinowych, jak i dubbingowych. Rolą Mamusi Muminka w Magicznej Zimie Muminków jako aktorka dubbingowa debiutuje Natalia Kukulska. Piosenkarka wykonała także dwie piosenki, które znalazły się w filmie. Magiczna Zima Muminków powstała przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Polskim dystrybutorem filmu jest United International Pictures.

Magiczna Zima Muminków trafi do szerokiej dystrybucji w kinach również za granicą m.in. we Francji, Skandynawii, Chinach czy w Japonii. W angielskojęzycznej wersji filmu głosów postaciom udzielili m.in. Stellan Skarsgaard, Bill Skarsgaard i Alicia Vikander. Jeszcze przed regularną dystrybucją kinową film będzie można obejrzeć m.in. na festiwalach JuniorFest, Festiwalu Filmów Dziecięcych i Młodzieżowych w Oulu czy festiwalu w Fredrikstad.

Więcej informacji na temat filmu Magiczna Zima Muminków można znaleźć na stronie filmu www.muminkifilm.pl