O kobiecie, co malała (1981)

Podstawą do napisania scenariusza była powieść The Incredible Shrinking Man Richarda Mathesona z 1956 roku. To ta sama powieść, którą zekranizował w 1957 r. Jack Arnold. O ile jednak Arnold podszedł do tematu z pełną powagą i dał widzom pełnoprawne science fiction z bardzo dramatycznym i egzystencjalnym finałem, to debiutant Joel Schumacher ugryzł powieść w stylu komediowym. O kobiecie, co malała jako początek reżyserskiej drogi Schumachera (po raz pierwszy w pełnometrażowym formacie) można uznać  za film udany.

 

To niezobowiązująca rozrywka skierowana do młodszej publiczności, ale zrealizowana porządnie. Taka też, w której udało się przenieść gros fajnych pomysłów z pierwszej wersji i z literackiego pierwowzoru. Założenie jest takie samo, tutaj przeniesione na grunt sympatycznej rodzinki. Ona – pani domu zajmująca się niesfornymi dziećmi i on – wzięty handlowiec i specjalista od reklamy w jednym, który wychodzi rano i wraca wieczorem. Wszystko w bardzo pozytywnych kolorach z nieco sitcomowym anturażu przechodzi gładko do konkretnej fabuły, czyli incydentu. Winę za postępujący stan rzeczy, czyli przypadłość zmniejszania się głównej bohaterki ponoszą domowe detergenty, perfumy, chemia itd. (to główna gałąź handlu w jakiej działa małżonek). Kobieta więc się zmniejsza, aż osiąga rozmiary pudełka od zapałek.

Fabuła jest więc bliźniacza z oryginałem. Największe zmiany to płeć i styl narzucony przez realizację podług podejmowanego gatunku filmowego. Film Schumachera to komedia i do komedii zostało tu zaangażowane wszystko. W główną rolę wcieliła się Lily Tomlin, która zęby zjadła na stand-upach. Towarzyszyli jej aktorzy związani raczej z rolami komediowymi. Jest więc między innymi Charles Grodin (z doby kaset VHS i późniejszych notorycznych telewizyjnych powtórek jest kojarzony głównie z rolą ojca z serii o bernardynie Beethovenie).

Jako ejtisowa rozrywka, nieco infantylna, jednak dobrze wykonana, film spełnia swoje zadanie. Może trąci już myszką (na pewno), ale wypada docenić pracę sztabu od dekoracji. Znowu więc widzimy wielkie fotele, zlewy, stoły itd., a pośród tych przedmiotów codziennego użytku małą bohaterkę.

Było nieźle.

6/10 - niezły

Czas trwania: 88 min
Gatunek: komedia, sci-fi
Reżyseria: Joel Schumacher
Scenariusz: Richard Matheson (powieść), Jane Wagner
Obsada: Lily Tomlin, Charles Grodin, Ned Beatty, Henry Gibson, Elizabeth Wilson
Zdjęcia: Bruce Logan
Muzyka: Suzanne Ciani