The Crow

Jakiś czas temu redaktor naczelny poruszył kwestię The Cure jako pomysłu na ucieczkę od słońca w mrok. Sięgnąłem po The Cure i zamiast mroku widzę notorycznie padający deszcz, co więcej jakieś ptaki upodobały sobie mój balkon, a zatem tym razem będzie o…The Crow.

The Crow to film na podstawie komiksu Jamesa O’Barra o tym samym tytule. Opowiedziana historia nie jest przesadnie wyjątkowa. Bohater mściciel notorycznie przewija się w komiksach, filmach jak i grach komputerowych. Tym co wyróżnia ten film spośród innych tematycznie zbliżonych tworów jest z pewnością wyjątkowa atmosfera. Składa się na nią wiele czynników, między innymi notoryczny półmrok, deszcz, kruk (choć moim zdaniem to wrona, aczkolwiek nie jestem ani lingwistą, ani ornitologiem) czy znakomita (niestety ostatnia) kreacja Brandona Lee… O samym filmie z pewnością można by sporo napisać, jednakże to nie moja broszka, więc przejdę do dopełniającego go soundtracka.

 
Album rozpoczyna utwór Burn skomponowany specjalnie na potrzeby filmu przez wspomniane The Cure. Muzyka, tekst i wkomponowanie tego w film jest po prostu genialne. Klasa na poziomie zbliżonym do Waiting for the Miracle Leonarda Cohena w Urodzonych Mordercach. Sam utwór należy zdecydowanie do (co prawda dość licznego) grona moich ulubionych utworów tej grupy. Dalej znajdziemy kojarzący się nieco z Nine Inch Nails hipnotyzujący utwór Golgotha Tenement Blues w wykonaniu Machines of Loving Grace. Kolejnym kawałkiem jest Big Empty w wykonaniu Stone Temple Pilots, który w związku ze śmiercią Brandona Lee zastąpił pierwotnie planowany Only Dying. Moim zdaniem to niekorzystna zmiana, aczkolwiek zrozumiała w zaistniałej sytuacji.

W czasie powstawania komiksu James O’Barr był zauroczony twórczością The Cure oraz Joy Division (niektóre odcinki są zatytułowane jak utwory grupy Iana Curtisa), co oczywiście musiało mieć jakiś wydźwięk w soundtracku. Obecność The Cure już odnotowałem. Joy Division pojawia się tu bardziej pośrednio, w postaci utworu Dead Souls w wykonaniu Nine Inch Nails i jest to moim zdaniem najlepszy cover tego zespołu jaki kiedykolwiek słyszałem. Ponadto wydaje mi się, że komponuje się on z atmosferą filmu lepiej niż zrobiłby to oryginał.

 

 
Jak już jesteśmy przy coverach to na płycie znajduje się jeszcze Ghostrider grupy Suicde w wykonaniu Rollins Band oraz Badge grupy Poison Idea w wykonaniu Pantery. Co prawda nie są one tak znakomite jak Dead Souls, aczkolwiek z pewnością jest to jakaś gratka dla fanów tychże zespołów. Płyta posiada również kilka lepszych i gorszych wypełniaczy. Do lepszych zaliczyłbym z pewnością Darkness Rage Against The Machine (utwór pierwotnie znany jako Darkness Greed pochodzący z czasów gdy Zack De La Rocha udzielał się pod szyldem Inside Out, nagrany ponownie jako b-side debiutanckiego albumu RATM) czy nastrojową balladę Color me Once Violent Femmes. Te moim zdaniem mniej zachwycające wypełniacze pozwolę sobie zwyczajnie pominąć (oczywiście możecie je znaleźć na liście utworów poniżej). Nie są to jakieś tragiczne utwory i słuchając całej płyty nie trzeba ich przeskakiwać, aczkolwiek nie zachwycają na tyle, aby się o nich rozpisywać.

Muzyka filmowa - Viper poleca - The Crow

Album zamykają żeńskie wokale, dość przyjemny utwór Time Baby III zespołu Medicine oraz śliczny It can’t rain all the time Jane Siberry gaszący emocje na napisach końcowych.

 

Album jako całość jest względnie spokojną kompilacją, choć lista wykonawców nie wskazuje na to jednoznacznie. Wiele z tych utworów umyka w filmie nie zauważonych i/lub pojawia się wyłącznie w niedługich fragmentach, a są to na prawdę fajne, godne uwagi kawałki. Dlatego też myślę, że warto sięgnąć po ten soundtrack, albo mieć go pod ręką na wypadek gdyby zamiast deszczu z nieba znów zaczął lać się żar 🙂

Viper

1. Burn – The Cure
2. Golgotha Tenement Blues – Machines of Loving Grace
3. Big Empty – Stone Temple Pilots
4. Dead Souls (Joy Division cover) – Nine Inch Nails
5. Darkness – Rage Against the Machine
6. Color Me Once – Violent Femmes
7. Ghostrider (Sucide cover) – Rollins Band
8. Milktoast – Helmet
9. The Badge (Poison Idea cover) – Pantera
10. Slip Slide Melting – For Love Not Lisa
11. After the Flesh – My Life With the Thrill Kill Kult
12. Snakedriver – The Jesus and Mary Chain
13. Time Baby III – Medicine
14. It Can’t Rain All the Time – Jane Siberry