(Nie)Sprawna – zapowiedź

Adam Nowak, reżyser niezależnej produkcji sci-fi Angel.A, która swoją oficjalną premierę miała 20 lutego, wraca z nowym projektem. Z nabytym doświadczeniem, sprawdzoną ekipą, zostaje w gatunku, w którym czuje się najlepiej. Jego (Nie)Sprawna jest obecnie w fazie postprodukcji. Fabuła prezentuje się następująco:

Przyszłość. Pojawienie się sztucznej inteligencji z początku wywołało entuzjazm. Androidy nie tylko wyglądały jak ludzie, ale nie męczyły się i można było je wykorzystać do wykonywania najcięższych prac. Ludzie wierzyli, że „nowa automatyzacja”, jak później nazwano ten okres, będzie czasem, w którym ludzie wspierani przez maszyny będą mieć więcej czasu dla swoich najbliższych, a także, że jakość życia stopniowo ulegać będzie poprawie. Tymczasem każde zmiany mają swoich wygranych i przegranych w strukturze społecznej. Jedni się bogacą, drudzy, w dynamicznie formującej się nowej rzeczywistości, stają się coraz bardziej zbędni. Wygranymi okazały się wielkie korporacje, które jako właściciele nowej technologii zaczęły w swoich rękach coraz bardziej kumulować wszelkie owoce gospodarczego wzrostu. Jednak im większa koncentracja majątku i dochodu z wzrostu wywołanego postępem technicznym, tym większa liczba przegranych w nowej rzeczywistości. Rozwój technologii okazał się klęską humanizmu. Katastrofa ekologiczna wywołana przez firmowaną przez korporacje politykę eksploatującą środowisko, liczne wojny o kurczące się zasoby naturalne, rozszerzające się zjawisko, które swego czasu John Maynard Keynes nazwał bezrobociem technologicznym, powiększające się nierówności stające się świetnym podglebiem dla rosnącego w siłę rasizmu i wszelkich innych uprzedzeń. W tym dystopijnym świecie jedynym prawem jest zysk, a androidy stopniowo zastępują ludzi pozostawiając ich bez środków do życia. Zmęczony rutyną urzędnik państwowy zostaje wysłany by wyjaśnić dlaczego nowoczesny android imieniem Eva przestał pojawiać się w miejscu pracy. Spotkanie z nią będzie okazją dla obojga by przemyśleć swoje życie i dokonywane w nim wybory.W rolach głównych występują Agnieszka Kawiorska i Tomasz Sobczak Warto przy okazji przyjrzeć się sylwetkom aktorów, z którymi twórcy mogą na planie współpracować.

Tomasz Sobczak to przede wszystkim aktor i reżyser teatralny. W latach 1997-2004 związany z Teatrem Dramatycznym oraz Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Szerszemu odbiorcy jest znany ze swoich występów telewizyjnych (seriale BlondynkaGabinet nr 5Barwy szczęścia i wiele innych). Tomasz Sobczak współpracował już z Adamem Nowakiem przy filmie Angel.A. Wcielił się tam w postać Horusa, który stworzył tytułowego androida. Zaprezentował tam spokój i opanowanie, a jego kreacja podniosła walory niezależnej produkcji.

Agnieszka Kawiorska, urodzona w Sandomierzu skończyła Wydział Aktorski PWST w Krakowie w 2006 roku. Już w czasie studiów występowała w produkcjach telewizyjnych (WiedźmyEgzamin z życia i inne). W jej dotychczasowej karierze na pewno warto zwrócić uwagę na tytuły, przy których współpracowała z najlepszymi w branży, z Andrzejem Wajdą (Katyń), Władysławem Pasikowski (serial GlinaPitbull. Ostatni Pies).

Za stronę wizualną i efekty specjalne do (Nie)Sprawnej odpowiada Marcin Przymus. To również on, dzięki technikom komputerowym, stworzy miejsce akcji. Zerknijcie na próbkę możliwości Marcina.

Autorem zdjęć (podobnie jak przy poprzedniej produkcji Adama Nowaka) został Michał Szymczak. Dla Adama Nowaka, reżysera, projekt (Nie)Sprawna to kolejny krok milowy w autorskiej karierze. Twórca wywodzi się między innymi z rynku reklamowego (współpracował przy tworzeniu spotów dla PKO BP, BZWBK, EMPIK, CRIZAL, IBM, XTB) współpracował również przy kilku fanowskich produkcjach, o których było ostatnimi czasy dość głośno w sieci (Pół Wieku Poezji Później i Ostatni Samotnik). Twórcą pierwszej wersji scenariusza jest Marek Nowak (dziennikarz, krytyk filmowy i redaktor na Po napisach). Pomysł, który powstał w pierwszej połowie 2019 roku przeszedł rzecz jasna kilka metamorfoz, a na ostateczny jego kształt mieli wpływ zarówno reżyser jak i pisarz Krzysztof Dąbrowski.

(Nie)Sprawna to niezależna produkcja, w całości sfinalizowana przez reżysera, który pełni tutaj również funkcję producenta. Adam Nowak nie ukrywa, że chciałby ze swoim filmem uderzyć w bloki tematyczne na filmowych festiwalach. Na to przyjdzie nam jeszcze poczekać.