Twarze, plaże

Już sam tytuł, ilekroć na niego spojrzę, powoduje, że się lekko uśmiecham. Twarze, plaże to ludzie, słońce, podróż. Film dokumentalny w reżyserii Agnès Vardy, przedstawicielki francuskiej nowej fali oraz artysty o pseudonimie JR (w nieodłącznym kapeluszu i okularach przeciwsłonecznych) to 90 minut spływającego na widza ciepła. Nie żadnej nostalgicznej, melancholijnej fali wspomnień, ckliwych obrazków, a radości z tego, że na świecie są tak pozytywnie zakręceni ludzie.

Otóż Agnès Varda i JR, prywatnie przyjaciele, chociaż dzieli ich całe kilkadziesiąt lat różnicy to najlepszy tandem jaki przydarzył się kinu od lat. W Twarzach, plażach realizują jeden ze swoich wariackich pomysłów. Wsiadają do furgonetki oklejonej jak aparat fotograficzny, która jest jednocześnie czymś w rodzaju fotograficznego laboratorium. Jadą bez jasno określonego celu, poznają ludzi, ich historię, małe, ale przecież dla nich wielkie. Fotografują ich na wsi, w fabrykach, mieszkaniach, knajpach i słuchają opowieści. Furgonetka drukuje zdjęcia w wielkim formacie, z których później para naszych osobliwych performerów wykonuje artystyczne instalacje. W czasie podróży rozmawiają o życiu, przeszłości, Jean-Luc Godardzie (który tutaj nie pokazał się w najlepszym świetle!), ale i o pokoleniowych różnicach. To zawsze sympatyczne, inteligentne rozmowy, spontaniczne, pełne szacunku i potwierdzające tylko, że przyjaźń jest możliwa pomiędzy tak różnymi ludźmi.

Nie ma możliwości, żeby w trakcie seansu zszedł ci uśmiech z twarzy. Nie ma możliwości, byś nie poczuł się lepiej, cieplej, by nie przyszło ci do głowy kilka pozytywnych pomysłów, jak wyjazd na mały urlop bez planu. To szalenie optymistyczne kino drogi, dokument o małych szaleństwach, które prowokują do uruchomienia wyobraźni, sprawiają, że ludzie są ze sobą, trochę bliżej niż na co dzień.
Twarze, plaże to wiara w to, że przypadkowe spotkania, znajomości to świetna rzecz i że każde miejsce może skrywać fantastyczną historię. Kino potrzebuje takich rzeczy, a ludzie potrzebują takich filmów.

Czas trwania: 94 min
Gatunek: dokumentalny
Reżyseria: JR, Agnès Varda
Scenariusz: JR, Agnès Varda
Obsada: JR, Agnès Varda
Zdjęcia: Roberto De Angelis, Claire Duguet, Julia Fabry, Nicolas Guicheteau, Romain Le Bonniec, Raphaël Minnesota, Valentin Vignet
Muzyka: Matthieu Chedid