Odwet (2016)

Okres dorastania, najcięższy w życiu młodego człowieka, tutaj dodatkowo w okowach doskwierającego bólu z próbą nazwania własnej seksualności. Jako kino LGBT Odwet jest również filmem o zemście za przyjaciela, albo za kogoś, kto prawdziwym przyjacielem mógłby być.

Tim (doskonały Antoine-Olivier Pilon, który zwrócił na siebie uwagę w bardzo dobrej Mamie Xaviera Dolana) jest nastolatkiem nieco zamkniętym w sobie, z jednym kolegą w liceum. Trzymają się razem, a środowisko licealistów jakie potrafi być, wiemy aż za dobrze. Wystarczy przecież kilku wyrostków, by zgasić młodość, tym bardziej tą wciąż poszukującą własnego ja. I tylko od ciebie zależy jak przyjmiesz krytykę, śmieszne filmiki z tobą w roli głównej, szykany. Kolega nie wytrzymał, tym bardziej, że w kluczowym momencie Tim się od niego odwrócił. Wszystkie następne wydarzenia od tych tragicznych rozpoczynając opisują walkę Tima jako nastolatka, sportowca (rywalizacja na bieżni jako konfrontacja z oprawcami to ważny filmowy element), w końcu i przede wszystkim człowieka, walkę głównie o własną dojrzałość i przyszłość.

To niezły film, który pokazuje do czego może doprowadzić środowisko młodzieży, która pompowana chęcią shejtowania niszczy każdy przejaw inności, która innością przecież nie powinna się nazywać. Świadomość własnej seksualności jest niezmiernie ważna i jako człowiek, ojciec, tutaj recenzent życzyłbym sobie, by każdy mógł akceptować każdego. W wieku filmowych bohaterów najważniejszą kwestią jest przecież akceptacja. Bohater musi zrozumieć, że życie to nie tylko te cztery lata w liceum, a o wiele dłuższa droga. Dramat niestety potrafi przyjść ze strony najgłupszych (dla nas) rzeczy, a najważniejszych (oczywiście) dla niego. Kluczem zawsze jest wsparcie.
Bardzo skromny, przejmujący, ale niestety niedodający otuchy. Przez to też Odwet jawi się jako ostrzeżenie dla (w skrócie pisząc) hejterów wszelkiej maści. I to po prawdzie zawsze mnie zastanawiało u osób epatujących nieuzasadnioną nienawiścią. No, bo jeżeli tak długo naciskasz, to przecież musisz zdawać sobie sprawę, że wybuch może nastąpić.

 

Film obejrzałem dzięki uprzejmości dystrybutora filmu
Tongarino Releasing

Czas trwania: 106 min
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Yan England
Scenariusz: Yan England
Obsada: Antoine-Olivier Pilon, Sophie Nélisse, Lou-Pascal Tremblay
Zdjęcia: Claudine Sauve
Muzyka: Cult Nation, Mathieu Lafontaine, Raphael Reed, Tim Buron