Bernardo Bertolucci – Wyzwanie

Oglądamy filmy wyreżyserowane przez Bernardo Bertolucciego
Już nie taki spontaniczny, lecz dokładnie przemyślany wpis dotyczący kolejnego wyzwania. Po jakże popularnym „Oglądamy filmy wyreżyserowane przez Clinta Eastwooda” przyszedł czas na kolejnego twórcę.

Bernardo Bertolucci to uznany reżyser mający w swoim dorobku 16 filmów fabularnych, z których większości nie widziałem. Znam, słyszałem, a teraz je poznam…

Bertolucci najbliższe urodziny będzie obchodził 16 marca 2016 roku, więc czasu jest znowu sporo. Dlaczego właśnie on? Oprócz tego, że posiada na koncie dwa Oscary, Złote Globy i kilkadziesiąt innych nagród, kręci kino zróżnicowane. Wprawdzie w obecnym czasie wyraźnie odpoczywa od reżyserii, to niewykluczone, że jeszcze zaskoczy wszystkich swoim come backiem. Każdy zna lub chociażby słyszał o Ostatnim Cesarzu czy Ostatnim tango w Paryżu. Tak jak widać mam ogromne zaległości w twórczości reżysera, tym niemniej cieszę się na spotkanie z jego filmami.

Zachęcam do podjęcia wyzwania zarówno tych, którzy nie widzieli nic, ale też tych, którzy muszą nadrobić chociaż kilka tytułów. Odpowiednia grafika jest do ściągnięcia poniżej, a blogi chcące wziąć udział proszę o kontakt (będę dopisywać linki do stron autorów). Zasady są proste. Umieszczamy banerek (najlepiej linkujemy tutaj, by dać znać o wyzwaniu). Oglądamy filmy, recenzujemy, bądź po prostu zostawiamy wrażenia dla siebie. W dniu urodzin wypada byśmy zrobili jakieś podsumowanie. Pozostaje jeszcze kwestia dostępności niektórych tytułów reżysera. W tym przypadku trzeba będzie jakoś wspólnymi siłami temu zaradzić 🙂 Także wyzwanie czas zacząć!

Oglądamy filmy wyreżyserowane przez Bernardo Bertolucciego

Io e te – Ja i ty (2012)
The Dreamers – Marzyciele (2003)
L’assedio – Rzymska opowieść (1998)
Stealing Beauty – Ukryte pragnienia (1996)
Little Buddha – Mały Budda (1993)
The Sheltering Sky – Pod osłoną nieba (1990)
The Last Emperor – Ostatni cesarz (1987)
La tragedia di un uomo ridicolo – Tragedia śmiesznego człowieka (1981)
La luna – Księżyc (1979)
Novecento – Wiek XX (1976)
Ultimo tango a Parig – Ostatnie tango w Paryżu (1972)
Strategia del ragno -Strategia pająka (1970)
Il conformista – Konformista (1970)
Partner (1968)
Prima della rivoluzione – Przed rewolucją (1964)
La commare secca – Kostucha (1962)

Oglądamy filmy wyreżyserowane przez Bernardo Bertolucciego

UPDATE

Tak więc podaje listę blogów, które się zapisały:

Kreatywa
Panorama Kina
Piąty Muszkieter
Kinoblog
Rozalia w Krainie Filmu
Salonik Filmowy
Sie nie MOVIE
Maritra Films
KinoKoneser
Piqltura