PoNapisach
Tumblr Instagram Facebook Twitter
NAJNOWSZE LOSOWE
STREFA VHS

Ameryka (2015)

Ameryka - Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs polski
Ameryka to coś więcej niż filmowa polska wieś. Ameryka to stan ducha, a przynajmniej dwójka głównych bohaterek chciałaby tak myśleć. Anka i Dżastina, bo o nich opowiada film Aleksandry Terpińskiej, to przyjaciółki. Jednak tego o czym mówi definicja przyjaźni, widz nie uświadczy we wsi Ameryka. I tak jak do Ameryki, tej prawdziwej za oceanem, uciekały miliony, tak z polskiej Ameryki filmowa dwójka chciałaby uciec. Pani reżyser i zarazem twórca scenariusza  pozwala im na to. W chwili gdy przychodzi kolejne nudne popołudnie, gdy dom rodzinny szczerzy kły i warczy za każdą ścianą, przychodzi czas na realizację marzenia, choćby tego na weekend. Być na gigancie, wypić tanie wino, wyć do księżyca i przejechać się autostopem. To wszystko dostają, jednak świat nie jest już tak bezpieczny jak być powinien w głowie nastolatek. Sytuacja wymyka się spod ram kina drogi, czyli podróży tam i z powrotem….

Ciekawy i szczery w przekazie film krótkometrażowy, którego największą siłą są dwie główne bohaterki. Nieco irytujące (takie być powinny), wulgarne, bez perspektyw, a jednak było w nich coś takiego, że chciałoby się im w pewnym momencie pomóc. Przecież nie są głupie, to świat jest głupi i niepoukładany. To rodzice są nieodpowiedzialni, bo wszystko zaczyna się od domu. Jasne, że to wszystko już było i wszyscy najmądrzejsi tego świata opowiedzieli już wszystko o domach z których chce się uciec, a jednak…. Kibicuję Aleksandrze Terpińskiej by pociągnęła temat na pełen metraż.

Film będzie można obejrzeć na 55-tym Krakowskim Festiwalu Filmowym

Kino Kijów.Centrum | 2 czerwca | 15:00
Kino Mikro | 5 czerwca | 18:00

Czas trwania: 30 min
Reżyseria: Aleksandra Terpińska
Scenariusz: Aleksandra Terpińska
Obsada: Marta Mazurek, Aleksandra Adamska, Małgorzata Trofimiuk, Andrzej Konopka, Bartosz Gelner
Zdjęcia: Bartosz Bieniek
55. Krakowski Festiwal Filmowy
 
  • Etam, sam olałem krótkie metraże.
    A ten short ma jakieś zamknięcie? Bo tak piszesz, jakby jechały, narzekały, i cięcie.

  • Wydawało mi się, że jak napisałem "świat nie jest już taki bezpieczny" to można by wywnioskować, że coś się stanie. Jednak teraz jak patrzę to trochę za mało napisałem. Btw. To pierwsza recenzja, którą musiałem puścić bez korekty, bo spięcie było ^^ 🙂 Kolejne pójdą już bez takich kwadratowych zdań 🙂