HISTORIA

’Po napisach’ wyrosło z miłości do kina i działa od ośmiu lat. Niezmiennie o tym samym: o filmowych pasjach i odkryciach. Cały czas obok premier kinowych z czysto mainstreamowych nurtów będziemy brodzić w odmętach produkcji mniej znanych. Nie będzie żadnego ograniczania się gatunkowego. Recenzje i teksty wyłamują się tutaj z jakichkolwiek ram akademickich. Nie tłumaczę się, lecz informuję o tym, ponieważ klasycznych recenzji tu nie uświadczycie. Idę wciąż podług pisania prosto z serca. Strona ta będzie wciąż rozbudowywana, jednak będzie znacząco odbiegać od typowo filmowych stron. Dlaczego? Będę łączyć to, co nowe, z tym, co stare. Uważam, że tylko w ten sposób można zarazić widzów tym, czego nie znali.

AUTORZY

Patryk Karwowski. Założyciel i redaktor naczelny. Z wykształcenia pedagog, z zawodu grafik. Bydgoszczanin od zarania dziejów. Kinoman od zawsze. Uważa, że w każdym gatunku znajdują się pozycje wybitne. Od zawsze też opowiadał o filmach i je polecał. Teraz pisze. Współpracował z Noircafe, Kinkyowl, Filmidło. Teksty umieszcza na portalu Rzecz Gustu i występuje gościnnie na Kinomisji

 

 

 

Eliza Karwowska. Dobry duch na blogu i tropiciel błędów interpunkcyjnych. Wielbicielka polskiego kina z początku ubiegłego wieku i amerykańskich stand-upów. Badaczka rodzinnych korzeni. Amatorka kuchni włoskiej, kolorowych drinków i pączków z nadzieniem różanym. Miłośniczka literatury epoki wiktoriańskiej, podań duńskich i literatury współczesnej. Entuzjastka pilates i zdrowego trybu życia. Podwójnie szczęśliwa mama i zrzędliwa żona.

 

 

 

 

Przemysław Brudzyński. Na co dzień pedagog przybliżający młodzieży kulturę języka i rozwijający jej humanistyczne pasje. Posiada również wykształcenie krytyczne. W kulturze poszukuje przede wszystkim wartości uniwersalnych, interesuje go jej duchowy, intelektualny i emocjonalny wpływ na odbiorcę. W swych tekstach zaś stara się o tym opowiadać w możliwie najbardziej indywidualny i dogłębny sposób. Podczas pisania często inspirują go inne dziedziny sztuki, jak choćby literatura piękna czy malarstwo. Fascynacja kinem narodziła się u niego w dzieciństwie podczas oglądania filmów przyrodniczych i ewoluowała w kierunku różnych gatunków i stylistyk. Dziś szczególnie mocno uwielbia ambitne kino, mające odwagę mierzyć się z metafizyką, jak choćby dzieła Terrence’a Malicka czy Wernera Herzoga. Wcześniej współpracował m.in. z portalem film.org.pl.

Marek Nowak. Z wykształcenia politolog. Dziennikarz piszący na tematy polityczne, społeczne i filmowe. Lubi robić pogłębione wywiady. Laureat w ogólnopolskim konkursie ”Dziennikarz Obywatelski Roku 2012” w kategorii „Wydarzenia”. W swojej pracy dziennikarskiej w przeszłości współpracował m.in. z gover.pl, infotuba.pl (własność tygodnika „Wprost”) oraz Gazeta24 i Lewica24. Jego teksty ukazywały się również na stronach m.in. „Krytyki Politycznej”. Obecnie współpracuje z „Portalem Trybuna” oraz „Zielonymi Wiadomościami”.

W pracy recenzenckiej kieruje się przeświadczeniem, iż dobra recenzja zawsze wychodzi poza prostą ocenę warsztatu filmowego, czy też umieszczenie filmu na tej lub innej mapie polskiej i światowej kinematografii. Dobra recenzja zawsze się stara film zrozumieć (gdy trzeba zrekonstruować), a także nawiązać do wymiaru etycznego.

Prywatnie amator ostrej kuchni i szczęśliwy mąż swojej żony.

 

 


Na stronie 'Po napisach’ możecie również znaleźć szereg tekstów gościnnych. Pisali lub wciąż piszą:

Mariusz Czernic, Mateusz R. Orzech, Piotr Szymański, Szymon Szeliski, Radosław Wierzbicki, Kuba Koisz, Bartek Bartosik, Arek Szpak, Mariusz Janik, Dawid Gryza, Rafał Christ, Tomasz Szypulski, Rafał Gomuła, Michał Żmijewski, Michał Fedorowicz, Dorota Jędrzejewska-Szpak, Cezary Komuda, Bartłomiej Paszylk

OCENY

Wypadałoby wyjaśnić na jakiej zasadzie oceniam filmy. Poruszamy się po dziesięciostopniowej skali ocen.

Jeżeli chciałbyś się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę, napisz na: kontakt@ponapisach.pl . Po więcej informacji odsyłam TUTAJ