Afrykamery 2019

12 grudnia rusza 14. już edycja festiwalu filmowego AfryKamera, największego wydarzenia kulturalnego w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconego Afryce. W ramach blisko stu projekcji na terenie całej Polski zaprezentowane zostaną filmy fabularne, dokumenty i animacje o Afryce. Impreza odbędzie się w 15 miastach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu. Ruszyła właśnie sprzedaż karnetów na pokazy filmowe w Warszawie i biletów na otwarcie.

AfryKamera to interdyscyplinarny festiwal, którego misją jest oparte na pozytywnym przekazie pokazywanie bogactwa kulturowego i filmowego Afryki. Impreza skupia ludzi zafascynowanych wielobarwną kulturą Afryki, od lat udowadniając, że to właśnie do tego kontynentu należy przyszłość kina. Sercem festiwalu jest Warszawa, mniejsze odsłony wydarzenia goszczą także inne miasta w Polsce. Tegoroczną edycję festiwalu promuje plakat z artystyczną fotografią Chi-Chi Ude autorstwa Honoraty Karapudy.

Tegoroczny program filmowy festiwalu to trzy bloki tematyczne: AfroSelekta, w którym prezentowane będą najlepsze filmy twórców afrykańskich, ekologia w Afryce, czyli filmy poświęcone środowisku oraz Afryka w polskim obiektywie z produkcjami polskich twórców. Ponadto podczas festiwalu odbędą się pokazy filmów dla dzieci w ramach sekcji AfroKids – oraz dwa bloki krótkich metraży Afroshorts: Duchowość i Tożsamość. Festiwal ma również bogaty program wydarzeń towarzyszących: warsztaty dla dzieci, koncerty, spotkania autorskie, odczyty literackie, debaty oraz
pokazy multimedialne.

Poza wspomnianym już filmem Umrzesz mając 20 lat, który otworzy warszawską część festiwalu, w programie znalazł się też południowoafrykański kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy Knuckle City oraz dokument Wielki Zielony Mur w reżyserii Jared P. Scotta. Wśród gości festiwalu, którzy pojawią się w Warszawie, będą między innymi reżyserzy afrykańskiego pochodzenia Jahmil X.T. Qubeka, Harold Hölscher, Hajooj Kuka, Jeroen van Velzen czy Shola Amoo oraz Polacy – Piotr Cieplak.

Właśnie ruszyła sprzedaż karnetów na pokazy filmowe w Warszawie. Karnety można kupić w kasach kina Kinoteka w cenie 79 zł za 5 filmów lub 149 zł za 10 filmów. Dostępne są już także bilety na otwarcie festiwalu.

Organizatorem imprezy jest Fundacja FilmGramm. Wydarzenie współfinansowane jest przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasadę RPA w Polsce. Partnerami festiwalu AfryKamera są AFRICAline, Purite, KOKOWorld, Instytut Francuski w Warszawie oraz Instytut Camoesa