CAMERIMAGE PREZENTUJE

Camerimage PREZENTuje, w sensie, że prezent daje. Za prezenty się nie płaci, więc wchodzicie za darmo na każdy seans. Od 8 do 13 grudnia możecie codziennie obejrzeć inny film. W różnych godzinach, najczęściej późno popołudniowych i wieczornych. Co za tytuły! Oczywiście jak zwykle kilka najważniejszych seansów koliduje z moimi zajęciami lajf stajlowymi :P, ale czujcie się gorąco zaproszeni na każdy z nich. Każdy z nich rekomenduję i polecam (nawet jeżeli nie widziałem, to znam i zawsze chciałem obejrzeć, tym bardziej na wielkim ekranie. No, może trzy tytuły bym odpuścił). Jest Nienawiść i Mulholland Drive i Miasto Boga i…, i… to nie koniec! Słaaabo? Nie ma biletów, idziecie na daną godzinę i czerpiecie miłość z ekranu siadając gdzie bądź. Rezerwacji miejsc również nie ma. Podziękujmy teraz ładnie i rezerwujmy czas w kalendarzyku.

 

Wszystkie seanse odbywają się w kinie Orzeł w Bydgoszczy.

 

1. 8.12. godz. 20.00 – Fortepian (1993), reż. Jane Campion, zdj. Stuart Dryburgh, 121’

Lata 50-te XIX wieku. Niema kobieta przeprowadza się wraz z córką oraz ukochanym fortepianem do Nowej Zelandii, by wyjść za mąż za zaaranżowanego przez rodzinę bogatego właściciela ziemskiego. Wkrótce rodzi się między nią a lokalnym robotnikiem z plantacji pożądanie. Na dodatek jej nowo poślubiony mąż sprzedaje fortepian.

2. 9.12. godz. 15.00 – Miasto Boga (2002), reż. Fernando Meirelles, zdj. Cesar Charlone, 130’

Cidade de Deus (Miasto Boga) to nazwa osiedla mieszkań socjalnych wybudowanego w latach 60. W latach 80., osiedle to stało się jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w Rio de Janeiro. Film opowiada o dwóch chłopcach, którzy wychowali się w tej pełnej przemocy dzielnicy Rio de Janeiro. Jeden został fotografem, a drugi dealerem narkotyków..

3. 9.12. godz. 18.00 – Labirynt fauna (2006), reż. Guillermo del Toro, zdj. Guillermo Navarro, 129’

Ofelia to dziewczynka o bardzo dużej wyobraźni. Po zwycięstwie generała Franco, wraz z matką i ojczymem, przenosi się na wieś do placówki wojskowej. Jest zagubiona i samotna w świecie wypełnionym okrutnością i monstrami – zarówno tymi w ludzkiej postaci jak i tymi wyimaginowanymi. Współczująca jej gosposia pokazuje jej stary, zaniedbany labirynt w ogrodzie, który staje się rajem Ofelii. W miejscu, w którym żyją fantastyczne stworzenia, Ofelia ma szansę pogodzić się z trudnymi okolicznościami, w których przyszło jej żyć oraz z potworami, które ją otaczają – nie tylko tymi z wyobraźni, ale tymi, które spotyka na jawie.

4. 10.12. godz. 14.15 – Edi (2002), reż. Piotr Trzaskalski, zdj. Krzysztof Ptak, 98’

Edi, nieszkodliwy alkoholik, i Jurek pracują jako zbieracz metale w brudnej i szarej dzielnicy miasta. Wydają swoje pieniądze na alkohol. W ruderze, którą dzielą na obrzeżach miasta, zbiór klasycznych książek to najcenniejszy dobytek Ediego, który trzyma w zepsutej lodówce. Zacięcie literackie Ediego zwraca uwagę pewnych przerażających braci. Ci dwaj wulgarni i bezwzględni mężczyźni prowadzą różne nielegalne interesy. Żądają od Ediego by nauczał ich 17-letnią siostry, Księżniczkę, którą trzymają pod kluczem.

5. 10.12. godz. 16.00 – Ucieczka skazańca (1956), reż. Robert Bresson, zdj. Henri-Leonce Burel, 99’

II wojna światowa. Członek francuskiego ruchu oporu Fontaine trafia do nazistowskiego więzienia, gdzie – pośród innych niemieckich jeńców – ma spędzić resztę swych dni. Mężczyzna nie zamierza się jednak poddawać i od samego początku planuje ambitny plan ucieczki. Nie wiedząc, komu może ufać, obserwując nieudane próby ucieczki innych więźniów, Fontaine będzie musiał postawić na szali dosłownie wszystko. Film został oparty na wspomnieniach André Devigny’ego, członka francuskiego ruchu oporu, który uciekł z niewoli na kilka godzin przed egzekucją. Reżyser Robert Bresson czerpał również z własnych doświadczeń, jako że w trakcie II wojny światowej przebywał w niemieckim więzieniu.

6. 10.12. godz. 18.00 – Slumdog. Milioner z ulicy (2008), reż. Danny Boyle, zdj. Anthony Dod Mantle, 120’

Oparta na faktach historia Jamala Malika, osieroconego mieszkańca slumsów Bombaju, który w wieku 18 lat bierze udział w hinduskiej wersji „Milionerów”. Od finałowej wygranej dzieli go ostatnie pytanie, jednak zanim zdąży na nie odpowiedzieć następnego dnia, aresztuje go policja. Funkcjonariusze stawiają przed nim zarzut oszustwa i chcą się dowiedzieć jak chłopak wychowujący się przez całe życie w dzielnicy biedy może wiedzieć tak dużo. To doskonały pretekst, aby Jamal opowiedział historię ulicy, gangów i miłości swojego życia.

7. 10.12. godz. 20.30 – Niepotrzebni mogą odejść (1947) reż. Carol Reed, zdj. Robert Krasker, 117’

Połowa lat 40. XX wieku. W jednym z większych miast Irlandii Północnej rozgrywa się tragedia. Pół roku po ucieczce z brytyjskiego więzienia, przywódca tajnej organizacji walczącej z władzą Johnny McQueen dokonuje wraz ze swymi ludźmi brutalnego napadu. Celem jest zdobycie środków finansowych na dalsze działanie, efektem – ściągnięcie na siebie uwagi całej lokalnej policji. Ranny i zdesperowany, porzucony przez tych, którym przez lata ufał, Johnny musi przetrwać w mieście, które przestało być jego przyjacielem. Czarny kryminał, który zapiera dech w piersiach i trzyma na krawędzi fotela.

8. 11.12. godz. 16.00 – Tsotsi (2005) reż. Gavin Hood, zdj. Lance Gewer, 94’

„Tsotsi” znaczy dosłownie „zbir” lub „gangster” w języku ulicy w południowo-afrykańskiego getta. Film ukazuje 6 dni z życia bezwzględnego młodego przywódcy gangu, który zastrzelił kobietę przed jej domem i ukradł jej samochód. W swojej panice i pośpiechu, nie zauważa, że na tylnym siedzeniu znajduje się jej dziecko. Świat Tsotsiego wypełniony jest surową energią muzyki „Kwaito”, rytmem współczesnego getta, który odzwierciedla jego niespokojny stan umysłu. „Kwaito” jest odpowiedzią Południowej Afryki na amerykański hip hop.

9. 11.12. godz. 18.00 – I’m Not There. Gdzie indziej jestem (2007), reż. Todd Haynes, zdj. Ed Lachman, 135’

Niezwykły portret Boba Dylana – legendarnego muzyka i autora piosenek. Każdy z sześciu aktorów (w tym jedna aktorka) wciela się w postać Dylana i prezentuje inny aspekt osobowości muzyka. Kreacje Cate Blanchett, Christiana Bale’a, Heatha Ledgera, Marcusa Carla Franklina, Bena Whishaw i Richarda Gere tworzą swoisty hołd złożony poecie, aktorowi i żywej legendzie.

10. 11.12. godz. 20.30 – Pan i władca: Na krańcu świata (2003), reż. Peter Weir, zdj. Russell Boyd, 138’

W 1805 r. na pokładzie H.M.S. Surprise, zuchwały kapitan Jack Aubrey (Russell Crowe) i jego zaufany przyjaciel, okrętowy chirurg, Stephen Maturin (Paul Bettany), mają za zadanie znaleźć i przejąć potężny francuski statek u wybrzeży Ameryki Południowej. Choć Napoleon wygrywa wojnę, a bohaterowie i ich załoga stają w obliczu wielu przeszkód, w tym własnych wewnętrznych bitew, „Lucky Jack” jest zdecydowany, że nic nie powstrzyma Surprise przed ukończeniem jego misji.

11. 12.12. godz. 20.30 – Nienawiść (1995), reż. Matthieu Kassovitz, zdj. Pierre Aim, 96’

Bezcelowo spędzając dni w betonowej scenerii swojej dzielnicy, Vinz – Żyd, Hubert – Afrykańczyk i Saïd – Arab, dają ludzkie oblicze imigrantom z Francji. Nienawiść, punkt orientacyjny we współczesnym kinie francuskim, to odważny, niepokojący i wizualnie wybuchowy wizerunek dzielnic „banlieue” na przedmieściach Paryża.

12. 13.12. godz. 16.00 – Spacer po linie (2005), reż. James Mangold, zdj. Phedon Papamichael, 136’

Kronika z życia legendy muzyki country – Johnnego Casha. Film pokazuje jak z plantacji bawełny w Arkansas dotarł na szczyt kariery, kiedy to w studio Sun Records w Memphis nagrywał obok takich gwiazd jak Elvis Presley, Jerry Lee Lewis i Carl Perkins.

13. 13.12. godz. 19.00 – Mulholland Dr. (2001), reż. David Lynch, zdj. Peter Deming, 145’

Kobieta o imieniu Rita oraz dwaj podejrzani mężczyźni ulegają wypadkowi na Mulholland Drive w Hollywood. Mężczyźni giną, ale Ricie udaje się ujść z życiem. Nic jednak nie pamięta. Chowa się w krzakach pobliskiego apartamentowca. W tym samym czasie, w restauracji siedzi i rozmawia dwóch mężczyzn – Herb i Dan. Dan wyjawia, że miał koszmar o restauracji, w której są. Kiedy sen zaczyna stawać się rzeczywistością, uciekają stamtąd. Chowają się w alejce i Dan nagle umiera. Aktorka Betty przyjeżdża do Los Angeles i idzie do apartamentowca, w którym mieszka ciocia jej Ruth.