Ostatnie dni Ptolemeusza Greya

Napisana po mistrzowsku, niebywale poruszająca powieść o starości, pamięci i rodzinie, autorstwa prawdziwej literackiej ikony naszych czasów.

Ptolemeusz Gray ma dziewięćdziesiąt jeden lat i został prawie zapomniany – przez rodzinę, przyjaciół, a nawet przez samego siebie. Mężczyzna pogrąża się w samotnej demencji. Jego siostrzeniec,
jedyny kontakt starca ze światem zewnętrznym, został niedawno zabity podczas strzelaniny, a Ptolemeusz jest zbyt podejrzliwy, by ponownie komuś zaufać. Do czasu, gdy pewnego dnia poznaje Robyn, siedemnastoletnią sierotę, która jako jedyna chce zaopiekować się starcem po pogrzebie jego wnuczka. Ale Robyn nie zamierza tolerować pustelniczej egzystencji Ptolemeusza i próbuje zmusić go do interakcji ze światem. Mimo to Ptolemeusz jeszcze bardziej zapada się w odmęty własnej, gasnącej świadomości. Jednak nowa znajomość sprawia, że starzec decyduje się na przyjęcie eksperymentalnego leku, dzięki któremu jego umysł choć w końcówce życia będzie mógł wrócić do pełnej sprawności. Wymazane za sprawą demencji wspomnienia ukażą szokujące aspekty dotyczące śmierci siostrzeńca.


 

Majstersztyk. Opowiadana intymnym szeptem książka wbija nas głęboko w umysł starego człowieka, który zachował resztki wspomnień i poszukuje klucza do rozwiązania starej zagadki. 
– The New York Times Book Review

W swojej trzydziestej powieści, „Ostatnie dni Ptolemeusza Greya”, Walter Mosley nie tylko prezentuje się w najwyższej formie, ale znowu subtelnie przekracza granice swojej specjalności, czyli typowej powieści kryminalnej… Pięknie skonstruowana historia… Niespodziewanie przenikliwa opowieść o subtelnych związkach pomiędzy pamięcią a tożsamością.
– Los Angeles Times

Walter Mosley (ur. 12 stycznia 1952 r.), jest jednym z najbardziej wszechstronnych i uznanych pisarzy amerykańskich. Na kanwie jego pierwszej powieści „Devil in Blue Dress” nakręcono w 1995 r. film z Denzelem Washingtonem. Mosley jest autorem ponad 34 doskonale ocenianych książek, przełożonych na ponad 20 języków, oraz laureatem licznych nagród, m.in. O. Henry Award, Grammy i PEN America’s Lifetime Achievement Award. Urodził się w Los Angeles, jego matka miała polsko-żydowskie pochodzenie. Autor obecnie mieszka w Nowym Yorku. Książkę „Ostatnie dni Ptolemeusza Greya” napisał, bazując na własnych doświadczeniach, obserwując matkę, której we wczesnym stadium demencji stopniowo pogarszała się sprawność umysłowa.