Ostatni pojedynek

Opowieść o zdradzie i zemście, rozgrywająca się w scenerii czternastowiecznej Francji, gdzie brutalność i przemoc wobec kobiet są na porządku dziennym, a spory rozstrzyga się w pojedynkach na śmierć i życie. W rolach głównych Matt Damon, Adam Driver, Jodie Comer oraz Ben Affleck. Premiera na DVD i Blu-ray™ 23 lutego.

Francja z 1386 roku to kraj spustoszony stuletnią wojną z Anglią. Króluje w nim wszechobecna przemoc. Jean de Carrouges (Matt Damon) jest szanowanym rycerzem z Normandii, człowiekiem szlacheckiego pochodzenia, znanym z odwagi i biegłości w walce, których dowodził na polu bitwy. Jego przyjaciel, Jacques Le Gris (Adam Driver), to syn normańskiego giermka. Inteligencja oraz elokwencja czynią go jednym z najbardziej podziwianych szlachciców na dworze. Kiedy hrabia Pierre d’Alençon (Ben Affleck), królewski kuzyn i baron na dworze Argentan, w ostrym sporze o własność staje po stronie Le Grisa, jego pozycja, ku niezadowoleniu Carrougesa, zaczyna być coraz silniejsza. Relacje między przyjaciółmi pogarszają̨ się jeszcze bardziej, kiedy Pierre zamiast Carrougesa promuje Le Grisa i to jemu powierza odpowiedzialność́ za swoje sprawy. Narcyzm i lekkomyślne zachowanie Carrougesa doprowadzają̨ do tego, że zostaje on wyrzucony z dworu.

Mimo niesprawiedliwości, która go spotyka, Carrouges dobrze sobie radzi. Poślubia Marguerite (Jodie Comer) – piękną̨, mądrą kobietę̨ o silnej woli i dużym posagu, córkę sir Roberta de Thibouville (Nathaniel Parker). Rok później Carrouges przedstawia swoją żonę Le Grisowi – teraz bardziej czarującemu i aroganckiemu niż kiedykolwiek. Mężczyźni decydują się wtedy pogodzić mimo dzielących ich różnic. Carrouges jako rycerz wciąż walczy za swój kraj. Gdy wraca do domu po szczególnie bolesnej porażce, odkrywa, że Marguerite została brutalnie zaatakowana przez Le Grisa, który zaprzecza zarzutom kobiety. Marguerite nie zamierza jednak milczeć. Oskarża napastnika, co jest aktem odwagi i buntu, który naraża jej życie na niebezpieczeństwo.

Aby oczyścić się z hańby i wstydu, które tego typu oskarżenie sprowadziło na rodzinę̨, Carrouges udaje się na dwór w Argentan. Po wysłuchaniu obu stron Pierre po raz kolejny staje po stronie Le Grisa. Carrouges nie daje za wygraną i udaje się do Pałacu Sprawiedliwości w Paryżu, aby odwołać się od wyroku. Król Karol VI (Alex Lawther) zgadza się, aby proces przybrał formę walki. Mężczyźni staną do pojedynku na śmierć i życie, który rozsądzi, kto w tym sporze ma rację. Od tej chwili los całej trójki spoczywa już tylko w rękach Boga.

Skłaniający do myślenia „Ostatni pojedynek” to filmowy dramat opowiadany z trzech perspektyw: bada wszechmoc mężczyzn, kruchość sprawiedliwości oraz siłę i odwagę jednej kobiety, która – choć osamotniona – nie poddaje się w walce o prawdę.

W rolach głównych wystąpili wielokrotnie doceniani aktorzy: laureaci Oscara® Matt Damon i Ben Affleck („Buntownik z wyboru”), dwukrotnie nominowany do tej nagrody Adam Driver („Historia małżeńska”, „Czarne bractwo. BlacKkKlansman”) oraz laureatka nagrody Emmy® Jodie Comer („Obsesja Eve”).

Scenariusz „Ostatniego pojedynku” oparty jest o napisaną na podstawie historycznych materiałów źródłowych książkę Erica Jagera z 2004 roku „The Last Duel: A True Story of Crime, Scandal, and Trial by Combat in Medieval France”. Zawarte w niej niezwykle szczegółowe opisy legendarnego pojedynku i wydarzeń, które do niego doprowadziły przyniosły autorowi spore uznanie. W końcu książka zwróciła też uwagę Matta Damona, który natychmiast dostrzegł jej kinowy potencjał i wymarzył sobie Ridleya Scotta za sterem tej produkcji. Reżyser ten ma na swoim koncie dziesiątki uznanych przez krytyków filmów we wszystkich stylach i gatunkach. Filmów, które do dziś́ ekscytują̨ i poruszają publiczność– od „Obcego”, „Łowcy androidów” i „Gladiatora” po „Thelmę i Louise” czy „American Gangster”.

Wiedzieliśmy, że to niesamowita historia. Pytanie brzmiało, jak opowiedzieć ją w sposób, naprawdę interesujący – mówi Damon. – Wtedy wpadliśmy na pomysł kilku perspektyw i przynęty. Dwie trzecie filmu z tymi dwoma mężczyznami jest tylko po to, by odkryć, że to kobieta jest główną bohaterką całej historii – opowiada aktor i scenarzysta.

Damon i Affleck pracowali nad scenariuszem z Nicole Holofcener, scenarzystką i reżyserką („Pięknie i jeszcze piękniej”, „Przyjaciele z kasą”) nominowaną do Oscara® za scenariusz filmu „Czy mi kiedyś wybaczysz?”. Każde z nich pisało z perspektywy odpowiednio Carrougesa, Le Grisa i Marguerite, aby upewnić się, że historia uchwyci wszystkie trzy głosy.

Weszłam w tę współpracę dlatego, że Matt i Ben nie są kobietami. Nie żeby nie mogli napisać wspaniałej kobiecej postaci, wielu mężczyzn to robi. Ale myślę, że mój wkład do tekstu i filmu stanowi moja kobieca perspektywa. Inne oko i inny głos – tłumaczy Nicole Holofcener.

Ludzie tacy jak Jean de Carrouges i Jacques Le Gris byli bohaterami swoich własnych historii – ale również ich nierzetelnymi narratorami i kronikarzami. Perspektywa Marguerite jest cenna, ponieważ̇ oferuje niezbędną tutaj korektę niekwestionowanych poglądów mężczyzn na siebie samych i otaczający ich świat.

Ci mężczyźni urodzili się w środku wojny stuletniej. Życie, które znali było brutalne – jego nieodłączną częścią były gwałty i kradzieże, które były i nadal są bronią używaną na wojnie – wyjaśnia Damon. To świat pełen przemocy i niesamowicie okrutny. Podczas lektury tej książki wydaje się, że jedyna historia, którą warto opowiedzieć, to historia tej kobiety. Jej niesamowitej odwagi, życia pod okropną presją przesłuchań i poniżania, a jednocześnie nieustępliwości, aby w tych czasach i w tej kulturze opowiedzieć prawdę o tym, co ją spotkało – mówi odtwórca jednej z głównych ról.

„Ostatni pojedynek”, bazując na historii niezwykłej kobiety, jest wciągającym studium władzy i woli przetrwania, a także kulturowych wzorców i tradycji, które skutkowały spiskowaniem oraz manipulowaniem faktami, zaciemnianiem prawdy. Mimo że wszyscy troje bohaterowie mieli wspólne doświadczenia, to tak naprawdę żyli w zupełnie innych światach. A tylko jeden z nich może być prawdziwy.

Choć film przedstawia doświadczenia Marguerite de Carrouges, która żyła ponad 600 lat temu, jej historia ma olbrzymią moc, ponieważ przypomina spuściznę wszystkich tych, którzy przez kolejne wieki po cichu, ale wytrwale walczyli o sprawiedliwość. Mimo że to postać kobieca wysuwa się tutaj na pierwszy plan, prezentowany obraz świata jest bezwzględnie surowy. Brutalny realizm wiernie oddający rzeczywistość średniowiecznej Francji czyni „Ostatni pojedynek” jedną z najlepiej opowiedzianych historii rycerskich, jakie w ostatnich latach mogliśmy zobaczyć na dużym ekranie.

DODATKI SPECJALNE W WYDANIU BLU-RAY™:

  • Reportaże z planu
  • Zwiastun kinowy