Tumblr Instagram Facebook Twitter
NAJNOWSZE LOSOWE
STREFA VHS

Na noże (2019)

To nie przypadek, że fabuła kręci się wokół morderstwa poczytnego autora kryminałów, do sprawy zostaje wynajęty słynny detektyw, tropami można obdarować kilka innych spraw, a wszyscy podejrzani z trudem zmieściliby się w moim salonie. To nie przypadek, że w filmie Na noże możemy oglądać fragment kryminalnego serialu Napisała: Morderstwo z Angelą Lansbury (w scenie z Tomem Bosleyem, znanym u nas głównie z serialu Detektyw w sutannie, telewizyjnym kryminalnym szlagierze). To, w końcu, nie przypadek, ponieważ film Riana Johnsona jest hołdem dla gatunku w jego najbardziej klasycznej formie. I, jak najlepsze tytuły z tego nurtu, intryguje oraz stawia widza w roli aktywnego uczestnika wydarzeń. Szukałem, snułem domysły, potykałem się o dowody, ale najczęściej wyrażałem zdziwienie. Oto film, w którym twórcy kilkanaście razy zmazywali z tablicy to, co sobie zanotowałem, cierpliwie radzili, by na sprawę spojrzeć z innej perspektywy, przede wszystkim zaskakiwali.

To byłby wspaniały kryminał z Peterem Falkiem w roli głównej a jest bardzo dobry, z Danielem Craigiem (Craig to dla mnie jedyny mankament produkcji i uważam, że pasuje najmniej do dopracowanego obrazu). Intryga natomiast jest bardzo przemyślana i wpisana w najlepszy literacki schemat. Po urodzinowej uroczystości, 85-letni solenizant Harlan Thrombey (Christopher Plummer), autor kryminalnych bestsellerów, milioner, ginie. Rano znajduje go pielęgniarka, a wszystko, jak na razie, wskazuje na samobójstwo. Nieco teatralne w wykonaniu, ale samobójstwo. A rodzina jak to rodzina, pełna indywiduów, skonfliktowana, chociaż na zewnątrz w skrojonych na miarę minach. Każdy ma swoje grzechy i każdy miał jakiś problem z głową rodu. Ale żeby od razu zabijać? Sprawa byłaby pewnie z miejsca zakwalifikowana jako samobójstwo, jednak słynny detektyw Benoit Blanc dostał zlecenie od tajemniczego nadawcy i sowitą wypłatę z góry. Coś trzeba z tym zrobić, a ponieważ wszyscy są na miejscu, wystarczy zadać kilka pytań.

Chris Evans, Jamie Lee Curtis, Michael Shannon, Don Johnson a może Toni Collette? Kogo twórcy obsadzili w roli złoczyńcy? A może takiego nie było? Fantastyczny zabieg z wypełnieniem planu filmowymi gwiazdami zaowocował tym, że mamy kompletny wachlarz charakterów (i warsztatowych popisów) i głównie przez to zamglony obraz z nawet nie migoczącą sylwetką mordercy. Każda z postaci ma swój interes i interesik. Każdy ma swoje za uszami i każdy był na miejscu w tragiczną noc. Wartko prowadzona fabuła kluczy pomiędzy zwrotami akcji i żaden zwrot nie prowadzi do finału, bo po zakręcie pojawiają się kolejne rozwidlenia. To wspaniałe, że w kinie, po niezwykle mdłym Morderstwie w Orient Expressie Kennetha Branagha, Rian Johnson dał nadzieję widzom na odrodzenie gatunku i w staro szkolnej formule opowiedział o zagadce, detektywie, w pięknej scenerii ogromnej posiadłości, która sama w sobie spełnia rolę detektywistycznego muzeum. Na noże to doskonała rozrywka angażująca nie tylko obrazem (brawa za scenografie, kostiumy, ale i zdjęcia Steve’a Yedlina), a przede wszystkim wielowarstwową tajemnicą, przy której jesteśmy wręcz namawiani, by samodzielnie zdzierać kolejne powłoki i dotrzeć do prawdy.

Nie mam nic przeciwko Ostatniemu Jedi Johnsona, ale uważam, że Na noże to doskonały zwrot i powrót do autorskiego języka w karierze twórcy. Przypomnę, że Rian Johnson zadebiutował niezwykle niepokojącym neo noirem Kto ją zabił?, a później zaskoczył równie oryginalnym filmem Looper. Wierzę, że po bardzo dobrym Na noże, nie zwolni tempa i ponownie postawi na scenariusz.

Patryk Karwowski

Za seans dziękuję sieci kin

Czas trwania: 130 min
Gatunek: kryminał
Reżyseria: Rian Johnson
Scenariusz: Rian Johnson
Obsada: Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis, Michael Shannon, Don Johnson, Toni Collette, Christopher Plummer
Zdjęcia: Steve Yedlin
Muzyka: Nathan Johnson