Siedem lat jednej nocy

Hyun-Soo (Ryu Seung-ryong) po wieczorze, po którym prowadzić samochodu nie powinien, próbuje dojechać do wioski,  gdzie ma objąć nową posadę. Przed auto wybiega dziewczynka, a Hyun-Soo nie zdążył w porę zareagować. To dopiero początek dramatycznego ciągu zdarzeń. Już za chwilę wypuszczona karma wespół z zemstą zacznie zbierać swoje żniwo.

Siedem lat jednej nocy to historia człowieka, który pragnie odwetu bez względu na wszystko. W tej materii tytuł spełnia wszelkie wymogi, by być nazwanym pełnokrwistym i oryginalnym kinem zemsty, bo nie dość, że  wendeta rozkłada się na lata (tytułowe siedem), dotyczy ludzi, z którymi trudno się asymilować, to jeszcze opowiedziana jest w sposób kluczący pomiędzy zachwianą chronologią wydarzeń, kilkoma wątkami i retrospekcjami. Dodane elementy mistycyzmu potęgują tylko przejmującą atmosferę, a trauma dociska bohaterów jeszcze mocniej.

Z drugiej strony, scenariusz oparty na powieści Seven Years of Night autorstwa Jeong YouJeong jest w gruncie rzeczy tym, do czego przyzwyczaiło kino koreańskie swoich fanów. Przyzwyczaiło i uodporniło. Sam bowiem pomysł i wykonanie ma w sobie do pewnego momentu potężny ładunek emocjonalny, ale koncept może okazać się dla zaprawionych w bojach widzów przestrzelony.

Siła obrazu tkwi być może bardziej w opowieści, pojedynczych scenach, niż w samym złożeniu wszystkich elementów razem. Rzeczywiście potrafi ten misternie utkany szkielet zadrżeć w posadach, dobrze by nawet było, by czasem odpadł jakiś fragment, a konstrukcja z pewnością by na tym zyskała. Docenić jednak trzeba, że reżyser Chang-min Choo nie cofnął się przed trudnym materiałem, przebrnął do końca wiążąc rozbiegane na wszystkie strony wątki. W końcu zamknął opowieść w dramatycznym finale, przejmującej katastrofie, gdzie nikt nie jest zwycięzcą. Siedem lat jednej nocy potrafi przesunąć widza na krawędź fotelu, potrafi też dostarczyć emocji. Ma w sobie dużo napięcia i czasem dużo, za dużo pytań, które rzecz jasna znajdują swoje odpowiedzi, do tego jednak czasu widz potrafi poczuć się co nieco zagubiony.

6/10 - niezłyCzas trwania: 123 min
Gatunek: thriller
Reżyseria: Chang-min Choo
Scenariusz: Chang-min Choo, You-Jeong Jeong (powieść), Yong-Yeon Lee, You-Pyung Lee
Obsada: Seung-ryong Ryu, Dong-Gun Jang, Bae-soo Jeon
Zdjęcia: Kyung-ho Ha
Muzyka: Ja wan Koo