Kultura Gniewu – czerwiec 2025

Mleczna drogaMleczna droga

Debiut na polskim rynku jednego z najciekawszych współczesnych włoskich twórców komiksu!

Rozgrywająca się na włoskiej prowincji groteskowa komedia, która przeradza się w psychologiczny thriller o seksualnej obsesji i emocjonalnym uzależnieniu.

Związek Marco i Stelli zostaje wystawiony na próbę, gdy ich ścieżki skrzyżują się z Lulu – samotną matką z dzieckiem i podejrzaną przeszłością. Marco zaczyna się nią coraz bardziej interesować i odkrywa, że budzi się w nim pożądanie, które wkrótce staje się obsesją. Tymczasem Stella nie zamierza porzucić swoich romantycznych wyobrażeń o idealnej relacji, a Lulu nic tak nie nudzi jak porządek i przewidywalność.

W komiksie, który został nagrodzony Premio Micheluzzi czy Comic Barcelona Award i trafił do oficjalnej selekcji prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême. Miguel Vila obnaża hipokryzję, niepewność i niewysłowione pragnienia swoich bohaterów.

Piękna ciemnośćPiękna ciemność

Nowe wydanie jednego z klasyków z naszego katalogu!

Niepokojąca i olśniewająca niebajka o tym, że zło potrafi przyjmować najbardziej niepozorne formy.

Świat i bohaterowie tej opowieści – mogący kojarzyć się z „Alicją w krainie czarów” lub „Pożyczalskimi” – tylko na pierwszy rzut oka wydają się mili, przyjaźni i ładni. Łatwo dać im się zwieść. Słodziutkie twarzyczki malutkich istot zaludniających las są jednak tylko maskami, pod którymi kryje się małostkowość, chciwość i zawiść. „Piękna ciemność” to wstrząsające spojrzenie na to, co czai się za rutynową i nic nieznaczącą uprzejmością cywilizowanych społeczeństw.

Aurora i jej przyjaciele o wielkich oczach przypominają postacie z klasycznych dziecięcych bajek, ale ten uroczy wygląd to tylko kolejna ewolucyjnie wykształcona strategia przetrwania – napisał recenzent „New York Timesa”.

Dum-dumDum-dum

Nominowany do nagród na festiwalu w Angouleme album polskiego autora!

Luźno inspirowany życiem pradziadka autora „Dum-dum” (nazwa pochodzi od amunicji używanej podczas Wielkiej Wojny) to poruszająca powieść graficzna z pogranicza historii i introspekcji.

Opowieść koncentruje się na skutkach I wojny światowej w Europie Środkowej, w krajach o nieustannie zmieniających się granicach, z Berlinem lat 30. XX wieku w tle. Łukasz Wojciechowski ukazuje szok, jaki metropolia wywołuje w psychice Stana – pochodzącego z polskiej wsi weterana Wielkiej Wojny.

Dręczony wewnętrznymi demonami i cierpiący na zespół stresu pourazowego, Stan trafia do miasta ogarniętego technologiczną gorączką, w którym zaczynają się już pojawiać pierwsze oznaki nadchodzącego nazistowskiego koszmaru.

Autor stawia pytania o sens naukowego postępu i gwałtownej modernizacji w kontekście zniszczonych przez wojnę życiorysów. Komiks narysowany jest charakterystyczną techniką graficzną – maszyny, budynki i pejzaże miejskie powstały w programie AutoCAD, narzędzia architekta, którym z wykształcenia jest Wojciechowski, tworzą intrygującą grę form i znaczeń.

A niech cię, Tesla!A niech cię, Tesla!

Powrót na rynek klasycznego tytułu od Jacka Świdzińskiego, zdobywcy Paszportu Polityki!

„A niech cię, Tesla!” to z pozoru zwyczajny komiks science-fiction, w którym znajdziemy jednak nie tylko szalonego naukowca i niesamowity wynalazek, ale także rzeczywiste postaci i fakty z jakże powikłanej historii XX i XXI wieku.

Jego fabuła przylega zaś aż nadto ściśle, wręcz osobliwie, do współczesnych niepokojów i lęków, wykraczając tym samym poza zadania, które stawiamy dobrej fantastyce. Twórca tej historii jest rzecz jasna nie mniej szalony niż Philip K. Dick (nie mówiąc już o Fredricu Brownie), a niektórzy nazwą jego opowieść spiskową teorią dziejów. Jednak tym, którzy nie wierzą w przypadki i wytrwale poszukują prawdy trudno będzie przejść obok jego wizji przeszłych i przyszłych wydarzeń obojętnie. Jedno jest pewne – dzięki Jackowi Świdzińskiemu jeszcze nie raz usłyszycie o Nikoli Tesli.