Ostatnia góra – patronat

Pod patronackie skrzydła strony ’Po napisach’ wlatuje kolejny tytuł od Mayfly. Ostatnia góra będzie miała premierę 4 października.

Akcja filmu rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugą górę świata. Grupa kilkunastu wspinaczy, pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, próbuje dokonać historycznego wejścia na szczyt. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach kolejne zespoły przygotowują drogę rozwieszając liny i docierają do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod szczytem Nanga Parbat na zawsze. Ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę.

Upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie odizolowanej fizycznie od świata grupy. Dodatkowe napięcie wprowadza ogólna dostępność Internetu oraz niezwykła medialność wyprawy.

Reżyser: Dariusz Załuski

Dariusz Załuski urodził się 4 sierpnia 1959 roku w Warszawie. Jest polskim alpinistą, himalaistą, taternikiem, a także reżyserem, scenarzystą i fotografem. Zdobył pięć ośmiotysięczników, w tym K2 oraz (dwukrotnie) Mount Everest. Załuski tworzy głównie dokumenty o tematyce górskiej. Jego przygoda z filmem górskim rozpoczęła się w 1997 roku od kręcenia zdjęć na ostatniej wyprawie kierowanej przez Andrzeja Zawadę. Obecnie ma na swoim koncie kilkanaście filmów dokumentujących wyprawy górskie, których bohaterami jest wielu czołowych polskich i zagranicznych himalaistów.

Uczestnicy wyprawy

Krzysztof Wielicki
Kierownik wyprawy

Jest jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów. Jako piąty człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. W lutym 1980 roku wraz z Leszkiem Cichym dokonał pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Jako pierwszy wszedł także na Broad Peak (samotnie; pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik w ciągu doby), Kanczedzongę (z Jerzym Kukuczką) oraz Lhotse (samotnie). Od 2002 roku zajmuje się kierowaniem zimowymi wyprawami, pierwszą była wyprawa na K2. W 2007 roku próbował zdobyć Nanga Parbat. W 2013 roku był kierownikiem ekspedycji na Broad Peak. W 2018 r. kierował kolejną próbą pierwszego zimowego wejścia na K2. Za swoje zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2018 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Księżnej Asturii, zwaną Hiszpańskim Noblem za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportu. Nagroda jest przyznawana od 1987 roku. Odebrali ją m.in. Siergiej Bubka, Rafael Nadal czy Iker Casillas.

Janusz Gołąb
Kierownik sportowy wyprawy

Alpinista i himalaista, wspina się od 1985 roku. Pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (2012, wraz z Adamem Bieleckim). W 2014 roku w lipcu zdobył K2.
Członek legendarnego tzw. „Wunder team”, który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu, jak np. zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach. Na jego koncie nie brakuje też ekstremalnych wspinaczek na Alasce i Grenlandii. 25 kwietnia 2015 prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Janusza Gołąba Złotym Krzyżem Zasługi „za zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie”.

Piotr Snopczyński
Kierownik bazy

Jest alpinistą, himalaistą, brał udział w wielu wyprawach na szczyty ośmiotysięczne, w tym w ekspedycjach Andrzeja Zawady. W latach 1998-2002 był wiceprezesem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Latem 2014 r. wziął udział w narodowej wyprawie na K2, zorganizowanej przez Polski Związek Alpinizmu w ramach programu „Polskie Himalaje”. W górach wysokich był na ponad 20 wyprawach, w tym trzech zimowych

Adam Bielecki

Taternik, alpinista, himalaista. W 2000 roku w wieku 17 lat jako najmłodszy na świecie dokonał samotnego wejścia w stylu alpejskim na Chan Tengri (7010 m n.p.m.). Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. Autor blisko 100 wejść wspinaczkowych w Tatrach i Alpach zarówno latem jak i zimą. Lider kilkudziesięciu wypraw w góry Azji, Afryki, Europy i obu Ameryk. Jako pierwszy zdobył zimą Gaszerbrum I (2012, z Januszem Gołąbem) oraz Broad Peak (2013 z Arturem Małkiem, Maciejem Berbeką i Tomaszem Kowalskim). W 2019 roku otrzymał Nagrodę David’a A. Sowels’a przyznaną przez American Alpine Club za akcję ratunkową na Nanga Parbat zimą 2018, wraz z Denisem Urubko, Piotrem Tomalą i Jarosławem Botorem.

Maciej Bedrejczuk

Taternik, alpinista, wspinacz sportowy, ekiper. Wspinał się w Alpach na północnych ścianach Grandes Jorasses, Materhorn, Eiger. Pokonał w Gruzji w stylu alpejskim trudne drogi na zachodniej ścianie Uszby i północnej Czatyn Tau. Uczestnik eksploracyjnej wyprawy do doliny Lachit w Karakorum gdzie wytyczył 2 nowe drogi na dziewiczych ścianach szczytów sześciotysięcznych.

Jarosław Botor

Wspinacz, ratownik medyczny, fotograf i filmowiec wypraw. W swojej karierze alpinisty wspiął się, między innymi, na Alpamayo, Ama Dablam, Artensoraju, Pisco, Aconcaguę, Ojos del Salado, Elbrus, Denali, Mount Blanc, Monte Rosa, Matterhorn. Zorganizował kilkanaście wypraw w Andy, Himalaje, Kaukaz i góry Alaski.

Marek Chmielarski

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, instruktor i pracownik wysokościowy. Wszedł na Gaszerbrum II, Broad Peak i Ama Dablam. Ma na koncie liczne przejścia w Tatrach, Alpach i Dolomitach, brał udział w wyprawach w Himalaje, jeździł także w inne górskie i skalne rejony świata, m.in. Afryki, Australii, Nowej Zelandii i Ameryki Północnej. Za udział w akcji ratowania Tajwańczyka na wysokości 7300m podczas wyprawy na Broad Peak otrzymał Dyplom Fair Play PKOl.

Rafał Fronia

Uczestnik wielu wypraw w góry najwyższe w tym zimowej wyprawy na Broad Peak 2010/2011, oraz innych m.in. na Nanga Parbat, Dhaulagiri, Pik Lenina i Baruntse. Wszedł na Gasherbruma II. Kartograf, wieloletni zawodnik w biegach górskich, były członek kadry Polski w Biegu na Orientację.

Marcin Kaczkan

Alpinista i himalaista. W 2002 dokonał drugiego polskiego wejścia na Szczyt Zwycięstwa. Jako trzeci Polak otrzymał w 2008 roku tytuł Śnieżnej Pantery przyznawany za zdobycie pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR. W 2010 zdobył samotnie ośmiotysięcznik Nanga Parbat. Uczestnik zimowe wyprawy na K2 2002/2003, gdzie wraz z Piotrem Morawskim i Denisem Urubko osiągnął zimowy rekord wysokości na K2 – 7650 m. Uczestniczył również w zimowej wyprawie na Broad Peak w 2010 roku oraz letniej wyprawie na K2 w 2012. W 2013 brał udział w letniej wyprawie na Gaszerbrum I, podczas której zginął Artur Hajzer.

Artur Małek

Organizator i uczestnik kilkudziesięciu wypraw m.in. w Alpy, Andy, Himalaje oraz góry Afryki. Pierwszy z zimowych zdobywców Broad Peak. Doświadczony taternik. Ma na swoim koncie zimowe wspinaczki zarówno na Kazalnicy Mięguszowieckiej jak i na Alpa Mayo 5947 m. Jesienią 2012 podczas wyprawy PZA na Lhotse osiągnął wysokość 8000 m. W 2013 roku dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Broad Peak w Karakorum.

Piotr Tomala

Organizator i lider kilkunastu wypraw w Alpy, Andy, góry Alaski i Himalaje. Wszedł na Mt. McKinley, Aconcangua, Huascaran, Pisco, Alpamayo, Ama Dablam, Island Peak, Cho Oyu, Broad Peak. Latem 2016 roku uczestniczył w polskiej wyprawie na K2 z Jarosławem Botorem, Pawłem Michalskim i Markiem Chmielarskim, która ostatecznie nie zdobyła szczytu. Od 22 maja 2018 jest szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016–2020 im. Artura Hajzera

Denis Urubko

Rosyjski himalaista i instruktor wspinaczki, były żołnierz armii Kazachstanu, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Piętnasty człowiek w historii, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników świata – tzw. Koronę Himalajów i jako ósmym na świecie, dokonał tego bez użycia butli tlenowych. Łącznie wykonał 21 wejść na ośmiotysięczniki. Oprócz tego zdobył 10 szczytów siedmiotysięcznych i ma w swoim dorobku 34 wejścia solowe. Do jego największych osiągnięć należą pierwsze wejścia zimowe na dwa ośmiotysięczniki: Makalu 9 lutego 2009 oraz Gaszerbrum II 2 lutego 2011. Od 2015 roku posiada obywatelstwo polskie.