Kino Konesera – styczeń 2019

#Bydgoszcz

Przed nami kolejny miesiąc z Kinem Konesera. Partnerując projektowi zachęcam do zapoznania się z programem na miesiąc styczeń. Oferta dotyczy tylko kina Helios w Bydgoszczy. Godziny ustalane są w tygodniu poprzedzającym seans, więc odpowiednią zawsze znajdziecie tutaj -> -> Kino Konesera Bydgoszcz

09.01 Sofia (2018), reż. Meryem Benm’Barek-Aloïsi

Dwudziestoletnia Sofia mieszka z rodzicami w Maroku. Jest w ciąży, ale wypiera ze świadomości zaawansowaną już ciążę. Gdy jednak doznaje silnych bólów brzucha podczas rodzinnej kolacji, na którą zaproszona jest para zamożnych znajomych, ich studiująca medycynę córka Lena szybko diagnozuje stan młodej kobiety. Widząc desperację Sofii, pomaga jej urodzić w sekrecie. Razem rozpoczynają poszukiwania ojca dziecka oraz sposobu, by nie okryć hańbą rodziny.



23.01 Utoya, 22 lipca (2017), reż. Erik Poppe

Spotykamy się z 18-letnią Kają na 12 minut przed pierwszym wystrzałem na wyspie Utøya, 22 lipca 2011 roku, słonecznego dnia, który potem zapisze się w historii jako najgorszy w historii współczesnej Norwegii. Uczestnicy letniego obozu już wiedzą o bombie zdetonowanej przez Andersa Behringa Breivika w centrum Oslo. Ale czy to możliwe, by prawicowy ekstremista był teraz na wyspie? Kilka godzin po zamachu w Oslo szaleniec otworzył ogień do obozowiczów, zabijając 69 osób i raniąc ponad 100. Film otwierają dokumentalne ujęcia eksplozji, po których następuje próba odtworzenia doświadczeń ofiar drugiego zamachu. Scenariusz powstał na bazie prawdziwych zeznań ocalałych. Reżyser podąża kamerą za Kają, inscenizując feralne kilkadziesiąt minut walki o życie. „Nigdy tego nie zrozumiesz”, mówi bohaterka do telefonu, który pojawia się w kadrze dopiero później. Przede wszystkim bowiem swoje słowa Kaja kieruje do nas, widzów…

 

28.01 Kto napisze naszą historię (2018), reż. Roberta Grossman

Roberta Grossman i producentka Nancy Spielberg, siostra Stevena Spielberga, przybliżają historię Emanuela Ringelbluma i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat. Tworzyło ją kilkudziesięciu żydowskich intelektualistów i działaczy społecznych, którzy – ryzykując wszystko – gromadzili materiały dokumentujące życie w getcie warszawskim. Film przeplata unikatowe archiwalia, wywiady i fabularyzowane sceny. Łódzka premiera filmu realizowanego w naszym mieście.

 

30.01 Roma (2018), reż. Alfonso Cuarón

Roma to najbardziej osobisty z dotychczasowych filmów nagrodzonego Oscarem reżysera i scenarzysty Alfonso Cuaróna (Ludzkie dzieciI twoją matkę też). Opowiada historię Cleo (Yalitza Aparicio), młodej służącej pracującej w zdominowanej przez klasę średnią dzielnicy Roma w mieście Meksyk. Cuarón pisze tym filmem pełen artyzmu i miłości list do kobiet, które go wychowały, oraz maluje żywy i poruszający obraz domowych napięć i zmian hierarchii społecznej na tle politycznego chaosu lat 70. RECENZJA TUTAJ