Tumblr Instagram Facebook Twitter
NAJNOWSZE LOSOWE
STREFA VHS

Enola Holmes (2020)

Gorset może być fajny, ale tylko wtedy, gdy zakładasz go, bo tego chcesz. Tak jest zresztą ze wszystkim. Gorset jest zły, a tutaj opresyjny, gdy każą go zakładać. I tak jest, ponownie, ze wszystkim. Jednak Enola Holmes, młodsza siostra Sherlocka Holmesa, znalazła na gorset sposób. Czas, miejsce i ustanowione przez mężczyzn prawa zobowiązują kobiety do znalezienia ewakuacyjnego wyjścia. Ten sam gorset służy młodej Enoli jako kamuflaż, w szczególnie niebezpiecznych chwilach jako ochrona przed pchnięciem noża.

Taki też jest dystrybuowany przez Netflix film Enola Holmes z Millie Bobby Brown w roli głównej. To opowieść o dziewczynie, która całe swoje małoletnie życie była przygotowana do radzenia sobie w trudnych okolicznościach. Jest odpowiednio wyedukowana, sprawna, nie straszne jej łamigłówki słowne i te ręczne. Nauczyła się ju-jitsu, potrafi jeździć konno, zna się na fechtunku i strzela z łuku. Nie wszystkie z tych rzeczy przydadzą się jej w przygodach, ale z pewnością czuje się z każdą z tych rzeczą pewniej.

Do radzenia sobie z przeciwnościami losu przygotowała ją matka. Zaangażowana w ruchy społeczne na rzecz emancypacji kobiet dzieliła z nią sielankowe życie na wsi. Ale to była tylko fasada, bo chociaż Enola dzieciństwo miała szczęśliwe, w tle rozgrywały się rzeczy ponure, polityka. Gdy Enola kończy 16 lat, matka znika. Do posiadłości wracają bracia. Ten, reprezentujący przysłowiowy partyjny beton Mycroft i Sherlock, trochę wycofany, ciągle analizujący otoczenie, słynny detektyw. Krnąbrna Enola raczej za długo nie wytrzyma pod okiem nowego opiekuna Mycrofta. Tak też się stało. Daje nogę w kierunku Londynu w poszukiwaniu matki.

Żywiołowa, energetyczna, z gracją piąstkująca się z gatunkiem Enola Holmes jest tym, czego potrzebuje dzisiaj kino młodzieżowe. Nie jestem targetem, ale z prawdziwą przyjemnością i nawet pewnym spokojem oglądałem film w gronie najmłodszych. Enola może być wzorem. Co ważne, wcale nie przeszkadza tu akcja ubrana w XIX wieczne szaty. Język, problematyka, perypetie, a nawet tematyka inicjacyjna może trafić do serca współczesnego widza.

Oparty na postaci stworzonej przez pisarkę Nancy Springer film jest ekranizacją z akcją wypadkową pomiędzy kinem detektywistycznym, awanturniczym, młodzieżowym, a nawet romansem. Jednak w żadnym przypadku nie czujemy przewagi którejś ze stron. Wszystkie idealnie powiązane ścieżki i gatunkowe tropy prowadzą nas do finału i filmowego morału. Nie ma nic zdrożnego w poświęceniu się dla rzeczy wyższych, jeżeli te (rzeczy) stanowią o przyszłości i warunkach życia Twoich najbliższych. To mądry film, ale też kino nowoczesne Nakręcone w myśl zbuntowanej narracji, gdy Enola nie raz burzy czwartą ścianę nawiązując dialog ze swymi rówieśniczkami przed telewizorami. To film dla nich, wchodzących w wiek dorosły. Ja mogę tylko stać z boku i kibicować.

Patryk Karwowski

Czas trwania: 123 min
Gatunek: przygodowy
Reżyseria: Harry Bradbeer
Scenariusz: Jack Thorne, Nancy Springer (na podstawie powieści)
Obsada: Millie Bobby Brown, Henry Cavill, Sam Claflin, Helena Bonham Carter, Louis Partridge, Burn Gorman
Zdjęcia: Giles Nuttgens
Muzyka: Daniel Pemberton