Takeshi Kitano – Wyzwanie

Oglądamy filmy wyreżyserowane przez Takeshiego KitanoOpuszczamy Włochy i lecimy do dalekiej Japonii. Poznamy najwybitniejszego współczesnego azjatyckiego reżysera. Scenarzysta, aktor, komik, prezenter, pisarz, malarz. Takeshi Kitano urodziny obchodzić będzie 18 stycznia, a dodatkowo w przyszłym roku kończy 70-tkę, więc takie wyzwanie będzie dla niego nie lada niespodzianką. Wybrałem go z wielu względów. Oprócz tego, że gros jego filmów jest po prostu bardzo dobrych i uznanych w filmowym świecie, to tworzy kino bardzo różnorodne. Owszem, dał się poznać jako ten, który szczególnie upodobał sobie tematykę yakuzy. I właśnie te filmy należą do tych najbardziej „gwałtownych” w jego karierze. Jednak nie tylko yakuzą jest pisany filmowy świat Kitano. Poruszające dramaty, a przede wszystkim kino typowo festiwalowe (nagrody i nominacje na najważniejszych festiwalach filmowych), czynią z niego odpowiedniego reżysera dla nowego filmowego wyzwania.
Mam jednocześnie nadzieję, że Wasza obsada w wyzwaniu będzie równie liczna, jak w przypadku Eastwooda i Bertolucciego. Cieszę się również niezmiernie z najbliższych miesięcy, gdy będę poznawać twórczość Kitano, ponieważ dotychczas widziałem tylko jeden film – Outrage, czyli Wściekłość (2010).

O co chodzi w wyzwapu „Oglądamy filmy wyreżyserowane przez Takeshiego Kitano”?

Oglądamy filmy wyreżyserowane przez Takeshiego Kitano w swoim tempie, bez pośpiechu, z należytym szacunkiem dla opowieści filmowej. Czasu jest sporo, bo aż do 18 stycznia przyszłego roku. Z jednej strony jest go sporo, ale z drugiej, ci, którzy brali udział w poprzednich akcjach, wiedzą, że trzeba sobie sprytnie rozłożyć seanse, żeby w natłoku codziennych spraw zdążyć „obrobić” temat. ALE nic się przecież nie stanie, jeżeli nie zdążycie 🙂 Dopiszcie się do wyzwania i po prostu posmakujcie trochę filmowej Azji od pana Kitano. Jeżeli macie wątpliwości czy dołączyć się do wyzwania, zerknijcie na ten klip. Mały hołd dla jego twórczości pokazujący jak różnorodne filmy tworzy Kitano. Z jaką wirtuozerią musi poruszać się po ekstremalnie odmiennych estetykach, że z każdym tytułem zdobywa kolejnych fanów swojej twórczości.

 

 

To będzie niezwykła przyjemność zanurzyć się w świat japońskiej kinematografii. Poniżej lista jego fabularnych filmów. Zachęcam do udziału. Możecie zgłaszać się tutaj w komentarzach lub pisząc do mnie maila, jakkolwiek.

Poniżej do skopiowania pełna filmografia oraz banerek do wstawienia na stronkę (najlepiej podlinkowanego tutaj, żeby kolejni chętni uczestnicy mogli zapoznać się ze szczegółami).

 

Ryûzô to 7 nin no Kobun Tachi – Ryuzo i siedmiu najemników (2015)
Biyondo – Poza wściekłością (2012)
Outrage – Wściekłość (2010)
Akiresu to kame – Achilles i żółw (2008)
Kantoku – banzai! – Niech żyje reżyser! (2007)
Takeshis’ (2005)
Zatōichi – Zatoichi (2003)
Dolls – Lalki (2002)
Brother (2000)
Kikujiro (1999)
Hana-bi (1997)
Kizzu ritân – Powrót przyjaciół (1996)
Minnâ-yatteruka! – Czy wreszcie coś osiągniesz? (1995)
Sonatine (1993)
Ano Natsu, Ichiban Shizukana Umi – Scena nad morzem (1991)
3-4 x jūgatsu – Punkt zapalny (1990)
Sono otoko, kyôbô ni tsuki – Brutalny glina (1989)

 

Nie ująłem w filmografii tytułu Kocham kino (2007), w którym Takeshi Kitano wyreżyserował segment One Fine Day. Niech to będzie zadanie na szóstkę 🙂

Powodzenia!

Zapisane blogi:

PIQLTURA
The Operating Table
Kreatywa
5 Muszkieter
AzjaFilm
Wysoki poziom kultury
Sie nie MOVIE
Lupus On Movie Reel
Maritra Films