Tumblr Instagram Facebook Twitter
NAJNOWSZE LOSOWE
STREFA VHS

6 polskich filmów sportowych, które warto zobaczyć

Film sportowy to raczej coś, co kojarzy się z Hollywood i często opowiada historię słabej drużyny, która dzięki wsparciu głównego bohatera na końcu wszystkich zaskakuje i wygrywa. Jednak nie tylko Amerykanie robią filmy o sporcie. Nawet w polskiej kinematografii znalazły się filmy sportowe, które zdecydowanie warto obejrzeć. Co więcej, jest bardzo możliwe, że poniższe tytuły zaskoczą Cię innym podejściem do tej tematyki, a dzięki temu, że część z nich jest w dużej mierze dokumentami, również nauczą czegoś nowego. Zapraszamy więc do lektury, a następnie na seans.

Polska Gola

W ostatnich latach występy polskiej reprezentacji nie rozpieszczają kibiców. Nawet ostatnie mistrzostwa świata, w których piłkarze z Polski zrealizowali plan minimum i wyszli z grupy, pozostawiły spory niedosyt wywołany ich żałosnym stylem gry. Być może w takiej sytuacji warto wrócić do historii i przypomnieć sobie złote czasy polskiego futbolu. Idealną okazją do tego jest obejrzenie filmu dokumentalno-sportowego pod tytułem „Polska Gola”, który pokazuje uczestnictwo reprezentacji Polski w piłce nożnej na pamiętnych Mistrzostwach Świata w RFN. Nie chcemy spoilować filmu, więc przypomnimy tylko, że to mistrzostwa, podczas których odbył się słynny mecz na wodzie, a królem strzelców był Grzegorz Lato.

Drużyna

Piłka nożna to niejedyny sport, w którym Polacy odnosili sukcesy. Co więcej, są dyscypliny, w których, aby przypomnieć sobie duży sukces reprezentacji naszego kraju, nie musimy pamięcią cofać się do lat 70. XX wieku. Jedną z takich dyscyplin jest siatkówka i to o zmaganiach zawodników tej drużyny narodowej jest film „Drużyna”. Film powstał w 2014 roku, czyli po sukcesach Reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn na mistrzostwach Europy, Pucharze Świata czy w lidze światowej i stara się odpowiedzieć na pytanie: jak udało się stworzyć tak zgraną i doskonale współpracującą ze sobą drużynę?

Piłkarski poker

Ten powstały w 1989 roku film opowiada historię powstania tak zwanej spółdzielni, czyli grupy prezesów klubów piłkarskich, którzy postanowili przejąć kontrolę nad polską piłką ligową. Poprzez ustawianie wyników meczów i przekupywanie sędziów udawało im się kontrolować wyniki na rodzimym podwórku i tym samym zgarniać ogromne zyski z obstawiania wyników meczów, których wyniki znali jeszcze przed pierwszym gwizdkiem. Na szczęście ustrój się zmienił i dziś polska piłka wygląda inaczej, a obstawianie meczów jest uczciwe. Sprawdź teraz.

Niepowstrzymani

Futbol amerykański jest w Polsce sportem bardzo niszowym, ale da się zauważyć, że się to powoli zmienia. Coraz więcej młodych osób decyduje się uprawiać ten sport i ciągle powstają nowe profesjonalne drużyny futbolowe. O historii jednej z takich drużyn opowiada film „Niepowstrzymani”. Głównymi bohaterami tej historii są trzej zawodnicy gdańskiej drużyny Seahawks, a fabuła opowiada o ich zmaganiach w mistrzostwach Polski. Film ten to w dużej mierze dokument. Można więc dzięki niemu uzyskać wgląd w prawdziwe realia sportowców rywalizujących w tej dyscyplinie w Polsce. Twórcy nie ograniczyli się jednak do pokazania wydarzeń związanych ze sportem, ale też wniknęli nieco w życie prywatne bohaterów.

Jutro Meksyk

Ten film możemy polecić nie tylko fanom sportu, ale każdemu, kto lubi mocne i poruszające kino. Fabuła co prawda opiera się na sporcie, ale to nie on jest tam najważniejszy. Film opowiada historię trenera skoków do wody, który w związku z wypadkiem podopiecznego traci uprawnienia i przenosi się na prowincję. Tam spotyka młodą dziewczynę Maję, w której odkrywa ogromny talent i postanawia ją trenować. Na drodze do sukcesu pojawiają się różne przeszkody, które nasz bohater jest zdeterminowany pokonać.

Rozkołys

Ostatni film w naszym zestawieniu nie należy do klasyków, jak wcześniejsze tytuły, i być może zaskoczy Cię fakt, że w ogóle się tu znalazł. Jest to bowiem tytuł stosunkowo nowy, bo powstały w 2021 roku i poruszający nietypową w Polsce tematykę. Opowiada o dwóch chłopakach, których marzeniem jest ujarzmienie idealnej fali na Bałtyku. Utrudnieniem jest fakt, że dni, w których takie fale się pojawiają, jest zaledwie kilkanaście, a nasi bohaterowie mieszkają 500 kilometrów od morza. To ich jednak nie powstrzymuje i uparcie dążą do postawionego sobie celu. Twórcom filmu udało się zarówno uchwycić klimat zimnego i ponurego Bałtyku, jak i zarazić widza pasją chłopaków, co wspólnie tworzy wyjątkowe dzieło.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że w naszym zestawieniu znalazł się film opowiadający historię związaną ze sportem, który Cię pasjonuje i dzięki niemu odzyskasz wiarę w polskie kino sportowe. Zachęcamy też do śledzenia zapowiedzi i oglądania nowych dzieł z naszego kraju, które poruszają tę jakże ciekawą tematykę. Jesteśmy pewni, że znajdziesz coś ciekawego.