Tumblr Instagram Facebook Twitter
NAJNOWSZE LOSOWE
STREFA VHS

Zakłady sportowe w dobrych filmach

Hazard jest motywem przewodnim wielu książek, spektakli teatralnych oraz filmów. Przedstawiany jest w nich zarówno jako możliwość do szybkiego wzbogacenia się, jak i zagrożenie – dla zdrowia, rodziny czy relacji zawodowych. Jakie filmy poruszające tematykę zakładów wzajemnych warto zobaczyć?

Szeroko rozumiany hazard jest tematem, po który często sięgają pisarze, twórcy teatralni i filmowi. Akcja wielu filmów toczy się w kasynach, powstały liczne obrazy przedstawiające zarówno problematykę uzależnienia od hazardu, jak i historie, w których gra w karty, wygrana na loterii albo w zakładach bukmacherskich na wyścigi konne pomogła odmienić życie, zdobyć pieniądze na operację ratującą życie itp.

Listę najciekawszych filmów z wątkami hazardowymi znaleźć można w zestawieniu przygotowanym przez portal Legalsport, zajmujący się eksperckimi analizami rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Artykuł przeczytać można tutaj -> https://www.legalsport.pl/ciekawostki/.

Zakłady bukmacherskie w filmach

Oczywiście hazard w filmach ma różne oblicza – najczęściej przedstawiany w kinie jest motyw gry w kasynach i gry w karty, ale można również znaleźć kilka wartych uwagi filmów przedstawiających tematykę zakładów bukmacherskich. Jednym z nich jest Podwójna gra – amerykański dramat z 2005 r. z Matthew McConaugheyem w roli Brandona Langa, doskonale zapowiadającego się gracza futbolu, który doznaje kontuzji i jest zmuszony przedwcześnie zakończyć karierę. Zostaje dziennikarzem, zaczyna pisać artykuły, w których typuje zwycięzców danych spotkań i okazuje się, że jest w tym bardzo skuteczny. Zwraca to uwagę właściciela firmy doradzającej w typowaniu zakładów bukmacherskich – Lang staje się jej gwiazdą, robi karierę telewizyjną, ale gdy pojawiają się pierwsze pomyłki, dopada go kryzys. Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. w Las Vegas i Nowym Jorku, a uwagę zwraca także rola kobieca Rene Russo.

Inną propozycją filmową z motywem bukmacherskim jest amerykańsko-niemiecki komediodramat Bookies. Przedstawiono w nim historię trojga przyjaciół mieszkających w internacie, którzy wszystkie swoje oszczędności przegrywają w zakładach bukmacherskich. Aby je odzyskać, a przy okazji dobrze się zabawić, sami postanawiają organizować zakłady. W błyskawicznym tempie zarabiają duże pieniądze, ale jeden z przyjaciół zaczyna brać narkotyki i naraża się lokalnej mafii.

Wątki bukmacherskie znaleźć można również w filmie Bilardzista z 1961 r. Tytułowy bilardzista, czyli Eddie Felson, w którego wcielił się Paul Newman, zaczyna grać o wysokie stawki i rzuca wyzwanie lokalnej gwieździe bilardu o pseudonimie „Minnesota Fats” – podczas 40-godzinnego maratonu wygrywa co prawda 18 tys. dolarów, ale wkrótce traci na hazardzie wszystkie pieniądze. Jego dziewczyna pomaga mu uporać się z utratą pewności siebie, ale podrażniona ambicja każe Felsonowi jeszcze raz stanąć do pojedynku z rywalem.

To oczywiście tylko kilka przykładów filmów z zakładami bukmacherskimi w tle. Wątki obstawiania zakładów na wyścigi konne znaleźć można bowiem także m.in. w komedii romantycznej Pretty woman oraz filmie sensacyjnym Mission impossible II. Tam jednak stanową one wyłącznie tło głównej fabuły.