PoNapisach
Tumblr Instagram Facebook Twitter
NAJNOWSZE LOSOWE
STREFA VHS

Takeshi w zwierciadle Kitano cz. 2

YAKUZA, CZYLI GARNITUR, TATUAŻ I KODEKS

Przestępcza organizacja przewija się najczęściej przez filmografię mistrza. Te stricte gangsterskie filmidła są wypełnione po brzegi krwią, garniturami, biurami, tatuażami. Jednak do yakuzy Kitano wraca nie tylko przy okazji filmów gwałtownych. Yakuzę można spotkać w komedii, dramacie, na drugim planie, w samochodzie, schowanego za przyciemnianymi okularami, czy w końcu w podróży z dziarskim dzieciakiem pod pachą.

YAKUZA, CZYLI GARNITUR I BIURO

YAKUZA, CZYLI TATUAŻ

YAKUZA, CZYLI KODEKS

 • Mateusz R. Orzech

  Po filmach wyreżyserowanych przez Kitano, może warto jeszcze sprawdzić filmy, w których grał Kitano? 😉

  • Noo, sporo już przecież zaliczyłem 😛 Aktorsko wypada wyśmienicie. Jestem wciąż pod wrażeniem jego występu za i przed kamerą „Brutalnego gliny”. Jakie on ma tam spojrzenie to głowa mała 😛 Z filmów spoza reżyserskiej przygody, gdzie grał Kitano widziałem raptem kilka. W środę nowe wyzwanie, nowy reżyser, nowy styl 😛

   • Mateusz R. Orzech

    Miałem na myśli filmy, w których zagrał, lecz nie wyreżyserował. Sporo z nich jest wartych uwagi, np. „Wesołych Świąt pułkowniku Lawrence”, „Gonin”, „Tabu”, „Blood and Bones”, „Battle Royale” (dir. cut oczywiście) czy „Izo”.

    • Battle Royale oczywiście widziałem, a o ile wiem to występ w „Wesołych Świąt pułkowniku Lawrence” (widziałem) był pewnym przełomem dla niego. Reszty nie znam 🙁 Jeżeli w którymś zagrał postać podobną do tej z „Punkt zapalny”, czy mój faworyt z „Brutalnego gliny” to biorę w ciemno.

     • Mateusz R. Orzech

      W „Gonin” gra jednookiego zabójcę dla yakuzy, polującego na tytułową piątkę bohaterów. Film wyreżyserował Takashi Ishii, imo interesujący, choć częściej obracający się w okołopinkowych rejonach kina, reżyser. „Gonin” też ma kinową i reżyserską wersje btw.